Kablosuz İnternet Bağlantıları (Wİ-Fİ) Cinsellik Ve Sağlığa Zararları

Dünya Sağlık Örgütü 2011 yılında kablosuz internet bağlantılarını (Wi-Fi) olası kanserojenler listesi olan 2B sınıfına aldı.

 

İngiltere’nin en büyük sigorta şirketi Llyod’s, Wi-Fi radyasyonlarına maruz kalan kişiler kanser olacak olursa sigorta kapsamına almayacaklarını ve ödeme yapılmayacağını duyurdu.

 

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden biri olan FORBES DERGİSİ araştırma sonuçlarının korkutucu olduğunu, bir zamanlar sigara için ‘’zararsız’’ denip nasıl kanser patlaması yaşandıysa, wi-fi için de gelecekte bunun söz konusu olduğunu belirtmektedir. Derginin makale yazarı Marks Gibbs kablosuz internet bağlantısının insanlık tarihinin en büyük sağlık krizine dönüşeceğine vurgu yapmaktadır.

 

Fransa anaokullarında wi-fi’yi yasaklamış, 11 yaşına kadar olan çocuklara öğretiminde kullanımı kısıtlamıştır. Almanya’nın Frankfurt kenti on yılı aşkın bir süre önce tüm okulların 80’ninde wi-fi kullanımını kaldırarak kablolu internete geçmiştir. Belçika’daki Gent, okullar ve kreşler için wi-fi kullanımını yasaklamıştır. İspanya ve İtalya’da yerel yetkililer okullarda wi-fi’yi kaldırmıştır. İsrail’de okul öncesi ve anaokullarında wi-fi kullanımı yasaklanmıştır. Liste uzayıp gidiyor.

 

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı insanlarda yapılan epidemiyolojik çalışmalarda, wi-fi’nin içinde yer aldığı elektromanyetik radyasyonun, iki tür beyin tümörünün (Gliom ve Akustik Nörinom) artmış riskinin kanıtlarının bulunduğunu açıklamıştır.

 

Bilim insanlarından oluşan 250 kişilik bir grup kablosuz cihazların oluşturduğu elektromanyetik alanların, kanser riski dahil olumsuz etkileri açısından, ciddi bir konu olduğunu vurgulayan bir bildiriye imza atarak Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ne sunmuştur. Bildiride artmış kanser riskiyle birlikte belirtilen olumsuz etkiler; genetik hasarlar, cinsel organlarla ilgili olarak üreme sisteminde yapısal ve fonksiyonel değişiklikler, bedende hücrelerin strese maruz kalması, hafıza ve öğrenme ile ilgili zararlar, ruh haline negatif etkiler ve nörolojik hastalıklar.

 

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu yıllar öncesinden kablosuz internetin zararlarına dikkat çekerek uyarılarda bulunmuştu. Yayınlanan makalesinde (16.06.2009) sigaranın öldürücü etkilerini kanıtlayan bilimsel  araştırmalar için geçen zamanın pek çok kayba neden olduğunu ve önlem alınmaz ise aynı sürecin kablosuz cihazlarda da yaşanacağına vurgu yapılarak, pek çok Avrupa ülkesinde wi-fi’nin yasaklandığı belirtilmektedir.

 

Yeni yayınlanan (Temmuz-2019) ‘’Erkek Üreme Sistemi Üzerine Wi-Fi Radyasyonun Yan Etkileri (Adverse Effects Of Wi-Fi Radiation On Male Reproductive Systems) başlıklı bilimsel makalede kablosuz internet bağlantısının erkeklik hormonu düzeyini (testosteron) azalttığını, sperm hareketliliğini ve sperm sayısını düşürdüğünü, DNA hasarı oluşturup, hücre ölümüne yol açıp, testislere zarar verdiğinin saptandığını vurgulamaktadır. Ortaya çıkan bu olumsuz etkilerin sonuçları; cinsel isteğin azalması veya kaybolması, uykusuzluk sorunu, fiziksel olarak yorgun hissetmek, kilo almak, depressif ruh hali içinde olmak ve kısırlık dahil olmak üzere üreme ile ilgili sorunlar.  

 

Dünya Sağlık Örgütü ve Alman Kanser Araştırma Merkezi’ nde üst düzeyde çalışmaları olan ve aynı zamanda Kanada Ulusal Kanser Enstitüsü Epidemiyoloji Birim Direktörü olan Prof.Dr.Anthony Miller bilimsel çalışmaların sonuçlarını değerlendirdiğinde gelecekte, yaygın ve en çok çocuklarda olmak üzere bir kanser epidemisi ile karşı karşıya kalabilecekleri ile ilgili korkularını paylaşmıştır. Prof.Miller wi-fi radyasyonun işyerinde, okullarda, ofiste ve evde giderek artan bir şekilde kullanıldığında, daha fazla radyasyona maruz kalınacağını ve tehlikenin artacağını vurgularkan, özellikle gece boyunca açık bırakılan ve herkesi etkileyen wifi cihazların kanser de dahil olmak üzere, pek çok  korkutucu sonuçlarının olacağını belirtmektedir.

 

Bilindiği gibi radyasyona maruz kalma süresi, gerek kanser riski gerekse diğer olumsuz etkiler açısından çok önemlidir. Maruz kalma süresi uzadıkça risk artar. Ne yazık ki sigaranın etkileri dünyada milyonlarca insanın ölümünden sonra yapılan çalışmalarla nice sonra kanıtlanmıştır. Önceliği insan sağlığı olmayan, birilerinin ya da tekellerin çıkarlarına dayalı ekonomik sistem, sürekli reklamlarla sigara tüketimini özendirdi. Sigara örneğinde olduğu gibi wi-fi radyasyonla ilgili etkiler, yeterli zaman geçmeden yapılan bir kısım araştırmalar zararsız olduğunu iddia ettiler, birileri para kazanmalıydı. Oysaki insan sağlığı için, kullanıma açılacak bir teknoloji yaygın kullanıma sunulmadan önce, denetimli ve sınırlı koşullarda etkileri ve sonuçları belirlenmelidir. Kaldı ki sigara çoğu zaman içeni etkilerken, elektromanyetik radyasyon ortamdaki herkesi etkiliyor.

 

Yalıkent Sitemiz ile ilgili gündeme gelen kablosuz internet vericilerinin, özellikle son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarla, kanser başta olmak üzere sağlığa zararlı etkileri ortadadır. Sağlığa zarar veren pek çok etken yalnızca kullanan kişiyi etkilerken ve kullanan kişi kullanım süresi ve sıklığını kendisi ayarlarken, sadece bir eve değil bütün bölgeye yayın yapan wi-fi vericileri, 7/24, gece-gündüz,  günün her anı, bütün yaşam alanımıza elektromanyetik radyasyon yayacaktır. Bırakın bütün bölgeye, günün 24 saati, yayın yapan wi-fi vericilerini, evde kullanılan modemin bile kullanılmadığında kapatılması, hele hele gece uyurken kesinlikle kapatılması gerektiği konusunda bilimsel kaynaklar fikir birliği içindedir. Kontrolünün bizde olmadığı, ihtiyacımıza göre açıp kapatamadığımız, sürekli açık olan ve her an elektromanyetik radyasyon yayan wi-fi vericileri, yaşam alanımız olan Yalıkent’imizde yürüyüşümüzü yaparken, kafede çayımızı içerken, sporumuzu yaparken, gece yatağımızda uyurken bizi radyasyona maruz bırakacaktır.

 

Basın ve yayın araçlarında çıkan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar bir yana, ulusal ve uluslararası üniversitelerin başvuru kaynağı olan, hakem konumundaki  uluslararası bilim kurulları tarafından denetlenen ve akademik literatür platformu olan SCİENCEDİRECT, bilimsel, teknik ve tıbbi içerik açısından dünyanın en önde gelen veritabanıdır. Dileyen, bu veritabanında 2018 yılında yayınlanmış olan ‘’Wi-Fi is important threat to human health’’ başlıklı makaleye okuyabilir.

( )