Kabızlık vücut sağlığı için çok önemli, en önemli tedavi yönteminin de beslenme yoluyla olduğunu unutmamak gerekir. Bir doku veya organ arızalandığında tüm vücut etkilenir.

         Kabızlık gerçekten de, sağlık için günümüzün en büyük tehlikesidir. Bağırsak kabızlığı hücresel kabızlığa neden olur. Aynı zamanda diğer boşaltım organlarının(böbrek, deri, karaciğer, akciğerler ve lenf) iş yükünü de artırır. Bu organların işleyişi tükenir ve fazla çalışır hale gelir. Hücresel metabolizma yavaşlar, onarım ve büyüme gecikir ve atık maddeleri elimine etme yeteneği azalır. Hücreler canlı ve aktif olmak yerine ölü ve hareketsiz hale gelir. Bu süreç, doku ve organ fonksiyonel yeteneğinde bir düşüşe neden olur. Yetersiz sayıda bağırsak hareketi ve dışkıda çok az lif ve kütle genellikle safra kesesi rahatsızlıklarının, kalp problemlerinin, varisli damarların, apandisitin, derin damarlarda pıhtılaşmanın, göbek fıtığının, divertikülozun, artritin ve kolon kanserinin varlığını açıklayabilmektedir.

           Kabızlığın başlıca nedenleri şu şekilde özetlenebilir: hatalı beslenme, ortadan kaldırma çağrısını görmezden gelme, fiziksel aktivite eksikliği, duygusal ve zihinsel sıkıntı, dış zehirler ve ilaçlar ve yeterli miktarda su eksikliği.

            Hatalı beslenme, daha önce gördüğümüz gibi, kabızlığın altında yatan önemli bir faktördür. Lifi veya kütlesi düşük işlenmiş, devitalize(gıdasız gıda) edilmiş gıdalar, sağlığı ve refahı artırmak için uygun maddeler değildir. Dışkı veya idrarı ortadan kaldırma çağrısını görmezden gelmek, hücresel tıkanıklığa, otointoksikasyona ve eliminatif organ sıkıntısına büyük katkıda bulunur.

             Fiziksel egzersiz eksikliği, zayıf ve sarkık kas tonusunu, zayıf beslenme ve ekstra eliminatif görev talepleri altında tutamaz hale getirir. Duygusal ve zihinsel gerginlik, sindirim ve eliminatif organlarda olumsuz koşullar yaratarak gerginleşmelerine ve yetersiz hareket etmelerine neden olur. Bunlar aynı zamanda kimyasal dengesizliklerin ve anormal sekresyonların oluşmasına neden olarak genellikle tüm organizmayı üzer.
               Dr Jensen; Araştırmalar hastalık oranlarındaki artışın, kalın bağırsağa ulaşan gıda yapısında meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığını gösteriyor. Eski zamanlarda, yutulan yiyecekler çok daha kabaydı, daha hacimli ve sindirilemez lif içeriyordu. Günümüzde gıdaların işlenmesi onları duygusal, yumuşak, lifsiz ve hacimsiz hale getirmektedir.
                Yapılan çalışmalar sonucunda, divertikülozun, beyaz un ve şeker içeren gibi yüksek karbonhidratlı bir diyetle doğrudan ilişkili göründüğü sonucuna varmıştır.

                  Lifin diyetten çıkarılması serum kolesterol seviyelerini yükselttiği ve vücudu koroner hastalığa yatkın hale getirdiği için dışkının uzun süre tutulmasının da bir kalp rahatsızlığı kaynağı olduğu iddia edilmektedir. Zayıf bağırsak eliminasyonu ile ilişkili biyokimyasal değişiklikler nedeniyle lifin diyetten çıkarılmasının tümörlerden ve kanserden de sorumlu olduğu suçlaması yapılmaktadır.

                 Tütün, kahve, alkol, çikolata ve şeker gibi dış zehirler, mide salgılarını ve sinir tepkilerini üzerek sindirim ve eliminasyon üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. İlaçların bu hayat veren işlevler üzerinde çok üzücü bir etkisi vardır. Bağırsakta birçok rahatsızlığa neden olurlar. Antibiyotikler, uygun bağırsak florasını tamamen ortadan kaldırarak zararlı bakteri ve virüslerin yeniden istilasına fırsat bırakabilir. Müshiller bağırsakları tahriş eder ve sık kullanıldığında tehlikelidir. Kabızlığın önemli bir sebebi de, insanların yeterince su içmemesi; kronik olarak susuz kalan vücudun tüm dokuları ve sıvıları daha kalın ve daha yapışkan hale gelmesine neden olur. Kolondaki mukoza zarı kıvamı değişir ve dışkının hareketi için kaygan bir yağlama sağlayamaz.

                    Bağırsak sorunlarının vücuttaki spesifik organlar üzerinde refleks etkisi olduğu giderek daha açık hale geliyor. İngiltere Kraliyet aile doktoru, cerrah Sir Arbuthnot Lane, bağırsak sorunları konusunda uzun yıllar uzmanlaştı. Bağırsak bölümlerini çıkarma ve tekrar bir araya getirme konusunda uzmandı. Bu çalışmayı diğer doktorlara öğretti ve etkinliği ile uluslararası bir ün kazandı. Çalışma yıllarında kendine özgü bir yaklaşım fark etmeye başladı. Kolon cerrahisinden iyileşme sürecinde, bazı hastaları ameliyatı ile belirgin bir bağlantısı olmayan hastalıkların dikkate değer tedavilerini, yani şifa bulmalarını deneyimledi.  Uzun yıllar artriti(eklem iltihabı) olan genç bir çocuk ameliyat sırasında tekerlekli sandalyedeydi. Altı ay sonra, bu çocuk hastalıktan tamamen kurtulmuştu. Başka bir vakada guatrlı bir kadın vardı. Ameliyatta bağırsağın belirli bir bölümü çıkarıldığında, altı ay içinde guatrın kesin bir gerileme söz konusu oldu.

                   Bu ve benzeri deneyimler onu çok etkiledi.  Çünkü, toksik bağırsak ile vücuttaki çeşitli organların işleyişi arasındaki ilişkiyi gördü. Bu ilişki hakkında çok düşündükten sonra, hayatının son 25 yılını insanlara ameliyatla değil beslenme yoluyla bağırsağa nasıl bakacaklarını öğreterek geçirdi.

                    Tam bir refahın olması için her organ ve dokunun diğer her organ ve dokunun sağlıklı refahına bağlı olduğunu biliyoruz. Bir doku veya organ arızalandığında tüm vücudu etkiler. Bağırsakta hatalı işleyiş varsa, bu eksiklik vücudun geri kalanına iletilir. Buna bağırsak dominosu etkisi diyebiliriz.

                İlaca değil eğitime inanıyoruz, Değişim tedavinin anahtarı