Telefon, tablet gibi cihazlar mobil cihaz olarak nitelendirilmektedir. Bilgisayarlara göre sınırlı işlem yapılmasına olanak sağlıyor olsa da, bir bilgisayarda yapılabilecek pek çok işlemi artık mobil cihazlar üzerinde de yapabilir hale geldik. Elbette ki bu kadar çok şeyi bu küçük cihazlar üzerinde yapabilmenin getirdiği birçok güvenlik riski de ortaya çıkmaktadır.

Riskleri azaltmak için hangi önlemleri alabiliriz?

Bu riskleri minimuma indirebilmek ve temkinli hareket edebilmek amacıyla alabileceğimiz bazı küçük önemler bulunmaktadır.

 Mobil cihazların güncel versiyonda olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu uygulayabilmek için telefonunuza ya da tabletinize gelen sistem güncelleme uyarılarını takip edebilirsiniz.

 Telefon veya tabletlerinizde Bluetooth, Hotspot(internet paylaşımı) özellikleri sadece kullanacağınız zaman aktif hale getirmeli ve işiniz tamamlandığında mutlaka kapatmalısınız.

 Mutlaka ekran ve SIM kilidi kullanmalısınız.

 Telefon veya tabletinize indirdiğiniz uygulamaların istediği izinlere dikkat etmelisiniz. Örneğin bir hesap makinesi uygulaması galerinize erişim izni istememelidir. Uygulamanın sadece alakalı izinleri istemesi gerekir.

 Telefon veya tabletlerde olası bir kayıp veya çalıntı durumunda cihaza uzaktan erişebilmek amacıyla "find my device" özelliği bulunmaktadır. Cihazlarınızda bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

 Antivirüs uygulaması kullanmak bilinen güvenlik risklerine karşı sizi koruyabilir. Bu nedenle cihazlarınızda bir Antivirüs uygulaması kullanabilirsiniz.

 Ve son olarak birçoğumuzun çok sevdiği ücretsiz VPN uygulamalarına karşı dikkatli olmalısınız. Şayet haberiniz olmadan verilerinizi çalabilir, sizin cihazınız üzerinden yine haberiniz olmadan siber saldırılar gerçekleştirebilirler.

Güvenli kalın...