Vücudun başlıca eleminatif kanalları; kalın bağırsak, cilt, idrar ve lenf sistemleridir. Bunlarla birlikte beşinci ana kanal solunum sistemidir. Vücudun eleminasyon sistemleri artıkları ve toksinleri atmakla görevlidir.

Vücudun eleminatif sistemleri etkili bir şekilde çalıştığında kan lenf ve doku sıvıları yeniden son derece temiz hale gelir. Bu iyi bir sağlık için ön koşuldur. Bir ya da daha fazla eleminatif kanallar iyi çalışmadığı zaman diğerleri kompanse etmek için güçlenir.

Gıdaların içindeki sindirilemeyen kalıntılar ve asitler sinire taşınır, küçük bir nezle durumu gelişir, vücudun zehirli artıklardan kurtulmaya çalışmasına müsaade etmek yerine, insanlar bu hoş olmayan semptomları baskılamak için doktora gitmekte acele ediliyor. Bu iyileşme krizi en fazla üç gün ağır geçebilir, ondan sonra vücut toparlanabilir.

Ateş; vücudun normal eleminasyon kanalları tarafından atamadığı toksin ya da kimyasal atıkları ısı yükselterek atmaya çalışmasıdır. Kimyasal kullanınca gribal semptomlar kaybolur, ancak semptomlara  neden olan toksinler vb. birikimler ilaçla baskılama ile daha büyük bir problem haline gelir.

Eskiler, öksüren aksıran birini gördüğünde ‘’ gözün aydın şifayı kapmışsın’’ derlermiş. Gribal enfeksiyon doğal tedavi yöntemleri ile atlatılmadığı zaman vücuttaki problem akut evredeyse subakut evreye, kronik evredeyse dejeneratif evreye geçmesine neden olunur. İlaçsız geçirdiğiniz gribal enfeksiyonlar ile dokudaki yükü azalttıkça dokunun bütünlüğü ve gücü daha yüksek bir seviyeye getirilir getirilmez, vücutta uzun süreli bulunan toksik maddeleri yok etme görevinin yeniden başlatabilecek bir güç derecesine ulaşır. Bu süreçte eliminasyonun hızlandığı bir dizi iyileşme krizleri meydana gelir. Bu bir tür ev temizliğidir, "Baştan Aşağı“ ve "İçten Dışa" gerçekleşir, tıpkı Hering'in yasasının belirttiği gibi. Vücut toksik maddeleri atarken eski semptomlar yeniden yaşanır. Neler olduğunu anlayan birey yani kendi bedenini tanıyan sevinecektir, çünkü sefaletin yalnızca geçici olduğunu ve vücudunun bunun için daha iyi olacağını bilir.

Doku temizleme aletlerinin tam bütünlüğünü geri kazanma işlemi zaman alır. Tıpkı Roma'nın bir günde inşa edilmediği gibi, bir günde akciğer ve bronş sorunlarından da tam bir rahatlama sağlanamaz. Bazıları belirli miktarda duygusal veya psikolojik birikintilerin eşlik ettiği, katlanılması gereken birçok iyileşme krizi olabilir. Fiziksel toksinlerin yanı sıra kurtulmamız gereken “Zihinsel Toksinler" olduğunu görüyoruz. Sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir beden bir araya gelir ve vücut oksijenasyon sisteminin bütünlüğü yeniden sağlandıkça onunla birlikte “Yaşam Sevinci’’ artar.

İlaca değil eğitime inanıyoruz, kendimiz tanıyalım, kadim bilgiler gerçekten kadimdir.