Hatay’ın İskenderun ilçesinde de abisiyle birlikte bir dönemi yaşayan Türk Halk Müziğinin güçlü ses sanatçısı ve oyuncu Nuri Sesigüzel tedavi gördüğü hastanede, kalp yetmezliğinden yaşama vefat etti.

Bir süredir tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden yaşamını kaybettiği belirtilen Türk Halk Müziğinin güçlü sesi Nuri Sesigüzel'in vefatı başta ailesi olmak üzere tüm Türkiye’de derin bir üzüntü yarattı.

Bilecik Pazaryeri’nde mezuniyet coşkusu Bilecik Pazaryeri’nde mezuniyet coşkusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından "Türk müziğinin usta ismi Nuri Sesigüzel’e Allah’tan rahmet niyaz ediyor; kıymetli sanatçımızın ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Mekânı cennet olsun" şeklinde paylaşımda bulundu.

CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da "Usta ses sanatçısı ve sinema oyuncusu değerli Nuri Sesigüzel’in vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Nuri Sesigüzel’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum" diye kaydetti.

Sesigüzel için yarın öğlen namazına müteakip Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılınacak. Usta sanatçının cenazesi ardından Büyükçekmece Mezarlığı'na defnedilecek.

1943 yılında Şanlıurfa Birecik’te doğan, asıl adı Nuri Kaçtaş olan Nuri Sesigüzel, Mağo Ağa, Beziki; annesi Nazey ise Ketik aşiretlerindendi. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra 13-14 yaşlarında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı. Bir dönem Hatay’ın İskenderun ilçesinde Çay Mahallesinde yaşadı.

1961'de İstanbul Radyosu'nun açmış olduğu sınavları kazandı ve radyo sanatçısı olarak profesyonel sanat hayatına başladı. Plak şirketlerinin ilgisini çekince, 300'ü aşkın plak doldurdu. 1963'te sinemaya başlayan Sesigüzel, 1963 -1995 yılları arasında da pek çok türkü besteledi.

347131341_1248644742678831_8305278951991762724_nFwkWGUlWcAM_pby