Hatay’ın İskenderun ilçesinde körfezdeki balık popülasyonunu etkileyen istilacı türlerden zehirli aslan balığının ekonomiye kazandırmak ve farkındalık oluşturmak üzere düzenlenen etkinlikte balığın pizzası, ızgarası ikram edildi.

Çayırova'da camilerde Ramazan temizliği Çayırova'da camilerde Ramazan temizliği

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu, DTO Şube Meclis Başkanı Adnan Yener, Hatay Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Celal Bilen, akademisyenler balıkçılar ve davetliler etkinliğe katıldı.

 

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümü tarafından Denizel biyoçeşitliliğin korunması ve küçük ölçekli balıkçılığın kalkındırılması amacıyla zehirli aslan balığı yakalama etkinliği düzenlendi. Beş gün boyunca avcılar yakaladıkları aslan balıklarını teslim ettiler. Balıklar temizlenerek ızgara ve pizza olarak konuklara ikram edildi.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu, denizlerdeki balık popülasyonunun artması için ellerinden ne geliyorsa yapmaya devam ettiklerinin altını çizerek ay sonunda resiflerin de denize atılacağını, geçen aylarda Bodrum’da da böyle bir etkinliğe katıldığını, orda pazarlama ve ticari yönünü gördüklerini, bu balığın 60-80 lira arasında satıldığını söyledi.

 

En çok aslan balığı avlayan ilk üç balıkçıya plaketlerin verildiği törende İSTE Rektörü Prof Dr Tolga Depçi, Türk denizlerinde yoğun olarak istilacı türler bulunduğunu belirterek “Bu türlerden bir tanesi de aslan balığı, biz bunu yedik tadı da harika. Bu balığın avlanması ve denizdeki sayılarının azalması için ekonomiye kazandırılması, değerlendirilme amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Sadece dikenleri zehirli başka bir zehri bulunmamakta özellikle tercih ettiğim tükettiğim bir balık türü. Biz üniversite olarak toplumu bilinçlendirmek anlamında her zaman bu tür çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

 

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, dikenlerine zehirli noktalarına dikkat ettikten sonra çok lezzetli bir balık olduğunu vurgulayarak “Birçok bölgede ticari bir değer bulan bu balık İskenderun ve bölgesinde henüz istenilen değeri bulamadı. Balıkçılarımıza ticari gelir sağlaması açısından. Üniversite ve Deniz Ticaret odası işbirliği ile Bunu fark ettirebilmek için harekete geçtik. Ne bulursa yiyen bir balık olduğu için deniz ekosistemine çok zarar veren bir balık olduğu için tanıtılarak tüketiminin arttırılması konusunda dengeyi sağalabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

 

AFİYETLE YENDİ

Törende tutulan aslan balıkları özenle ayıklandıktan sonra ızgarada pişirildikten sonra ekmek arası ikram ile davetlilere verilerek afiyetle yendi. Ayrıca aslan balığından pizza olarak hazırlanıp davetlilere ikram edilmesi balığın her istenilen şekilde ekonomiye kazandırılabileceği ifade edildi. Pizzayı yiyenlerde beğendiklerini ifade ettiler.