OYAK Maden Metalürji tarafından yapılan açıkamada, 06 Şubat Pazartesi günü art arda yaşanan, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde yıkıma sebep olan depremler nedeniyle ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğine işaret etti.

OYAK Maden Metalürji şirketi tarafından yapılan açıklamada, deprem haberini alır almaz bölgede ikamet eden çalışma arkadaşları ve aileleri hakkında ilk bilgileri alıp ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla bir iletişim hattı oluşturdu vurgulandı.

İsdemir tesislerinde hasarları tespit edebilmek, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamını sağlamak için üretime bir süre ara verdiğini kaydedilen açıklamada “Bunun yanı sıra İskenderun'da bulunan İsdemir'e ait limanımızı ilk gün operasyona hazır hale getirerek, deniz taşımacılığı için seferber ettik. İsdemir Limanı’na yanaşan ve hastane olarak hizmet veren TCG İskenderun gemisi ile koordinasyon çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” denilidi.

OYAK Maden Metalürji Şirketleri olarak, AFAD ve yetkili birimlerle temas kuran OYAK Kriz Koordinasyon Merkezi ile koordineli şekilde hareket ettiği belirtilerek  “Afet bölgesinde, gerekli araç ve ekipmanlarıyla birlikte ekiplerimiz, arama – kurtarma faaliyetlerinde bizzat görev aldı. Birlikteliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda dayanışmanın en güzel örneğini Erdemir, İsdemir ve Ermaden Arama Kurtarma Ekiplerimizin deprem bölgelerine mümkün olan en kısa zamanda ulaşıp oradaki ekiplerle koordineli çalışarak hayat kurtarmak için gösterdikleri mücadele oldu. Araç, vinç ve gerekli ekipmanlarımızı arama kurtarma ekiplerinin kullanımına sunduk. Ekiplerimiz Malatya ve İskenderun’daki arama kurtarma çalışmalarında canla başla mücadele ederek, birçok vatandaşımızın hayata tutunmasını sağladı. Ekiplerimiz bu bölgelerde çalışmalara destek olmaya hala devam ediyor” diye kaydedildi.

KAYMEK'ten arıcılık kursu KAYMEK'ten arıcılık kursu

OYAK Kriz Koordinasyon Merkezi ve OYAK Grubu Şirketleri ile birlikte AFAD’ın yayınladığı ihtiyaç listelerine uygun hazırladıkları barınma ve ısınma, gıda, konteyner, çadır, tıbbi malzeme, hijyen gibi temel ihtiyaçları her gün düzenli olarak bölgeye ulaştırmaya devam edildiği belirtildi.

İsdemir lojman bölgesinde ikamet eden çalışma arkadaşlarına, bünyelerindeki spor salonu, kültür merkezi, restoran, kafeler, cami ve lojman bölgesinde yer alan iki okulun konferans salonunda barınma olanağı sağladığı, bu alanlarda her gün üç öğün yemek, sıcak içecek ve kumanya dağıtımı yapıldığı, ayrıca çalışanların temel ihtiyaçlarının karşılanmaya devam ettiği ifade edildi.  

Deprem nedeniyle meydana gelen hasarın mali boyutunun tespiti için çalışmalar devam etmekle birlikte şu an için hasar tutarının Şirketin mali tablolarını önemli ölçüde etkileyecek düzeyde olmadığını öngörüldüğüne de yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi; “Ayrıca Şirketimizin deprem kaynaklı oluşacak hasarları sigorta teminatı kapsamında yer alıyor. İsdemir lojmanlarımızdaki ve genel durum için hasar tespit incelemelerini, İsdemir ve Erdemir Mühendislik bünyesindeki mimar ve inşaat mühendisleri ile birlikte yürütüyor. İncelemelerin ardından çalışanlar ve aileleri için hem geçici hem de uzun dönemli barınma planlamaları hayata geçirilecek.

Şirketimizin yeniden üretime geçebilmesi için tesislerde proses bazında çalışmalara devam ediyoruz ve söz konusu çalışmalar tamamlandıktan sonra kademeli ve kontrollü bir şekilde üretime yeniden başlamayı planlanıyoruz. Önümüzdeki dönemde konuya ilişkin gelişmeler olması halinde kamuoyu ile paylaşacağız.

Deprem felaketinde İskenderun bölgesindeki çalışanlarımız ve yakınlarından kayıplarımız olduğunu üzülerek paylaşıyoruz. Başta çalışma arkadaşlarımız ve yakınları olmak üzere hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

OYAK Maden Metalürji Şirketleri olarak tüm imkanlarımızı seferber ederek İsdemir’imizi ve bölgemizi daha güçlü hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Hep birlikte yaralarımızı sarıp, dayanışma içinde bu zor günleri de aşacağız.”

dce1ff9a-a0ab-472f-a9f4-5d59e3e01fa1b14cbc34-8eb7-46f6-ba3d-9d5c83981b2e83ede4c5-1240-420c-b818-8696bcfb72906a201dc2-5090-45dc-bee2-2d4abea56ea08e97ce45-6a46-4a2d-a390-eae79d6ef2de3f271c21-c412-45ce-b3dc-c6de02f8d5dc