Adil Coşkuner/Ankara

Başkentte YSK Yüksek Seçim Kurulu Binası önünde basın açıklaması yapan Lütfü Savaş Hatay’dan gelen vatandaşların da desteğini alarak kalabalığa hitap etti.  

Seçim sürecinde valinin siyasetle uğraşmasına alışık olmadıklarını ifade eden Savaş “Çünkü gelen valilerimiz devletimizin öncelikli işini yapması ve oradaki halkın gerçekte de birbiriyle ahenkli şekilde yaşamasına katkı sağlaması, özellikle deprem bölgelerinde, depremdeki sıkıntıların biran önce giderilmesi için gelen kaynakları, deprem sıkıntılarının giderilesi için kullanması gerektiğini biliyoruz. Ülkem adına çok üzgünüm çünkü benim devletimin valisi öncelikli olarak oradaki devletimin işleriyle uğraşmalı. Siyasetten uzak oradaki insanlarımızın sıkıntılarını giderecek faaliyetlerde bulunmalı” dedi.

HATAY HALKININ SEÇİM İRADESİ

YSK HAKİMLERİNE EMANET

Hatay’daki 31 Mart seçimlerindeki itirazlarına konu olan tespitleri, yapılan yanlışları aktaran Savaş “Binlerce ıslak imzalı tutanakta, parafsız düzeltmeler, seçmen sayısından fazla oy kullanılması, toplam sayılarının tutmaması gibi birçok usulsüzlük belirlenmiştir. Şimdi Yüksek Seçim Kurulundan beklentimiz, bu itirazların gereğini, hukuki gereğini yerine getirmesidir. Bugün Hatay halkının iradesi Yüksek seçim kurullu hakimlerine emanettir. Bugün Hatay halkı, hukuka ve vicdanlara emanet ettiği seçim iradesinin tecelli etmesini beklemektedir. 6 Şubat depremleriyle dününü ve yaşadığı gününü feda etmiş olan Hatay halkının yarınlarını da feda etmeye niyeti yoktur. Enkaz altında yalnız bırakılan Hatay halkının bu adaletsizliği, bu kötülüğü daha fazla kaldıracak mecali yoktur. Hatay halkı masa başı dayatmalar kurban etmeyecek kadar hassasiyet sahibidir. Önderimiz Gaz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1936’da ‘Benim şahsi meselem’ dediği Hatay bugün hepimizin, Türk milletinin şahsi meselesidir. Unutulmamalı ki, 31 Martta Milletin verdiği en önemli mesajlardan biri, artık bu ülkede hukuka sahip çıkılmasıdır. Lütfen hukuka, demokrasimize, adaletimize sahip çıkın. Peygamber efendimizin bir sözü var: ‘Bir saatlik adalet, yetmiş yılık nafile ibadetten iyidir’ yani biz içerdeki hakimlerimizin bir saatlik adaletin ne demek olduğunu bilerek bugün karar vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.         

3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu İçin Kit Dağıtımı Yapılıyor 3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu İçin Kit Dağıtımı Yapılıyor

052Ab4D6 Cf86 4697 8E54 D9B4A8D8606A1D097C4B 348D 4E0B 8A8B C61Aaae3Ef05         

Editör: Halit Sapmaz