Tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybeden SMA Tip-1 hastası Yusuf Mert bebek, Hatay’ın İskenderun ilçesinde dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Açılan kampanyalarla yurt dışındaki tedavi masrafının ancak yüzde 30’nun toparlanabildiği öğrenildi.  

İskenderun’da Sultan ve Sabri Çelik çiftinin SMA tanısı konulan çocukları Yusuf Mert bebek, Adana Şehir Hastanesinde tedavi altında bulunduğu yoğun bakımda yaşama veda etti. SMA hastalarının sembol isimlerinden olan Yusuf Mert, İskenderun’un Azganlık Mahallesinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Belediye Mali Hizmetler Müdürü Sabri Çelik’in oğlu merhum Yusuf Mert Çelik için Azganlık Mezarlığında düzenlenen cenaze törenine; AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Yusuf Mert’in ailesi ve yakınları, çok sayıda vatandaş katıldı. Dualarla uğurlanan Yusuf Mert’in cenaze töreninde gözyaşları dinmedi.

YOĞUN BİR KAMPANYA SÜRECİ YAŞANDI…

İskenderun Belediyesinde çalışan Baba Sabri Çelik ve ev hanımı eşi Sultan Çevik de SMA Tip -1 tanısıyla Yusuf Mert adını verdikleri çocuklarını yaşatabilmek için çok zor bir sürece girdi. 12 aydır Adana şehir Hastanesi yoğun bakımda enfeksiyon ile mücadele eden SMA hastası Yusuf Mert’i kurtarmak için anne baba, çevresindekiler, duyarlı insanlar seferber oldu. Daha önce bunu başaranların olduğu bu süreci, mutlu sonla sonlandırmak isteyenler, sosyal medya başta olmak üzere, her mecrada düzenledikleri kampanyalarla mücadele ettiği Yusuf Mert’in tedavi masrafı olan iki buçuk milyon dolar parayı temin etmeye çalıştı. Hatay Valiliği de Yusuf Mert’in tedavisinde kullanılacak olan paranın toplanabilmesi için banka hesap numaraları verdi, GSM şirketleri aracılığıyla SMS'le mesaj yoluyla, yardım toplandı, sokaklarda bağış stantlar kuruldu.

Bu arada geniş alana yayılan ‘Yusuf Mert’e nefes ol’ yardım kampanyalarda yurt dışında yapılacak tedavi masrafı yaklaşık iki buçuk milyon dolarlık paranın ancak yüzde otuzunun toplanabildiği sosyal medyadan paylaşıldı.