Cumhuriyet Halk Partili Arsuz Belediye Meclisi grup başkanvekili Mehmet Candemir ile Saadet Berkyürek, Orman İşletme Müdürlüğü’nce ihale edilen ağaç kesimlerindeki uygulamayı yerinde görmek üzere bölgeye gitti. CHP’li Belediye Meclis üyeleri, yangınlar, krom madeni için açılan ocakların yanı sıra onlarca hektarlık ormanlık alanda ağaç kesiminin devam ettiğine işaret etti.

Orman köylüsünün de sürdürülen kesimin doğal yaşama müdahalenin yanında, orman varlıklarının sürekli azalmasına neden olacağı yönünde kaygılı olduğunu aktaran CHP’li Meclis Üyesi Saadet Berkyürek “Amanoslar özellikle krom madenler, açılacak yeni tesislerle gündemimizde oldu. Bu bölgeye duyarlılığın artmasını, farkındalığın bu bölgeye yönelmesini arzu ediyoruz” dedi.

CHP Arsuz Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Mehmet Candemir de, Kurtbağı mahallesindeki dağlık bölgede bulunan kesim sahasına geldiklerini belirterek “Yılardır bu bölgede, Amanoslarda kesimler yapılıyor. Kozaklı’dan Kale’ye kadar kesimler yapılıyor. Yalnızca bu bölgeden değil, bugün biz burayı seçtik. Diğer köylerin de dağ arazilerinde kesimler devam ediyor. Ekonomiye bir değer katacaktır. İşte ekonomi kendini tamamlamış yada tüketici durumuna geçmiş ağaçlar, ormanların yenilenmesi, tazelenmesi açısından ekonomik olarak kesimlerin yapılması lazım. Tıraşlama kesiler, seyretme kesiler, şeklinde kesimler yapılır. Türkiye’de özelleştirmeler yapıldıktan sonra SKA ve yonga Levha fabrikalarının ihtiyaçları da bu kesimlerden, yan ürünlerden, dallardan elde ediliyordu. 2004 yılında değişen kesim yönetmeliğiyle birlikte artık ikili satışlar başladı. Yerinde satışlar, eskiden kesimler yapılır, çıkan materyaller orman işletme depolarına toplanır, oradan satış yapılırdı. Şimdi direkt Müteahhit firmalar arazi beğenip, kesim talebiyle geliyorlar ve kesiler yapıyorlar. Bu bölgede de artık hem ekolojiyi değiştirecek boyutlara olduğu ve kontrolsüz kesimlerin yapıldığını düşündüğümüz için bir ses vermek adına buradayız” şeklinde konuştu.