Kahramanmaraş Merkezli iki büyük depremin yarattığı yüzyılın felaketinde Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Millet Parkı, depremzedelerin ilk refleksiyle korunma barınma ve yaşam alanı haline geldi.

On bir ili kapsayan Kahramanmaraş ve Hatay Merkezli depremlerin yarattığı yıkımın ilk gününden itibaren İskenderun’da 6 mahallenin ortasında yer alan Millet Parkı depremzedelerin toplanma alanı oldu. Depremde oturdukları binalar zarar gören yüzlerce vatandaş, Millet Parkına sığındı.

En korunaklı noktalardan biri olan park, depremzedeleri barındırırken, STK’lar devletin kurumları da burada öncelikli ihtiyaçların karşılanmasında önemli adımlar attılar. Yiyecekten, içeceğe, giyim kuşama kadar her türlü ihtiyaçlar burada barınan depremzedelere yerinde ulaştırıldı. Millet Parkında İlk günlerde, kurulan güneş paneliyle insanlar iletişim araçları cep telefonlarını şarj ediyorlardı.     

Depremin yarattığı korku, panik ve evsizlikle karşı karşıya kalan depremzedelerin ihtiyaçları her geçen gün daha da profesyonel imkanlarla donatılmaya başladı. Yüzyılın felaketinin üzerinden 22 gün geçmesinin ardından İskenderun’da birçok noktada AFAD çadır ve konteyner kentler oluşturuldu, Millet Parkında da yaşamlarını sürdüren depremzedeler için çadırlar daha düzenli hale getirildi, yer altından elektrik hattı çekildi.