Hatay’ın İskenderun ilçesinde üç ay önce LimakPort’da yükleme sırasında konteynerlerle batan gemi, yaklaşık 40 günlük çalışma sonucunda su yüzeyine çıkarılarak yüzdürüldü. 

Limak Port İskenderun 4 nolu rıhtıma 18 Eylül günü yükleme yapmak üzere yanaşan, 88.6 metre uzunluğunda ve 15.7 metre genişliğindeki Sea Eagle isimli gemi, önce yan yatmış, ardından bir süre sonra sulara gömülmüştü. İhaleyi alan firma Aras Marine, Kasım ayı başlarında LimakPort 4 nolu rıhtımdaki batığı çıkarmak için, İsat sualtı teknolojileri ekibinden 15 dalgıç, toplam 50 personelle çalışma başlattı.

Gece-gündüz yoğun bir çalışma programı uygulayan ekip irili ufaklı duba ve tekneler kullanılarak batığı önce su yüzeyine çekme başarısı gösterdi. 18 Eylül’de yükleme sırasında batan Sea Eagle adlı gemi, yaklaşık 40 günde dipten çıkarılarak yüzdürüldü. 

Bu arada İskenderun OSB’de Yazıcı iskelesine bağlı bulunan ve fırtınada halat kopması sonucu sürüklenerek karaya oturan 125 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki M/V Moraz adlı batık gemi de yedi buçuk ay sonra çıkartılarak, yüzer vaziyette Aliağa’ya gönderilmişti.