Yüzyılın felaketinin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi, ‘gençlik ve spor alanında yapılan program kapsamında Özbekistan Devleti tarafından, 18 depremzede genci konuk edeceği bildirildi.

İskenderun Gençlik Merkezi’nin güzel bir program içerisinde yer alacağını ifade eden Müdür Ahmet Keskin, Özbekistan Devleti gençlik ve spor alanında yapılan protokoller kapsamında Hatay’daki depremzedelerin katılacağı bir gezi düzenleneceğini söyledi.

HATAYLI DEPREMZEDE GENÇLER

ÖZBEKİSTAN’DA 4 ŞEHİR GEZECEK

Hatay’dan 18 gençle katılacakları bu gezide deprem döneminde, depremzede olan gençlik faaliyetlerini ve arama kurtarma faaliyetlerinde gönüllü olarak aktif yer alan gençleri seçtiklerini belirten Ahmet Keskin “Hatay’daki tüm gençlerimize ulaşmaya çalıştık, elimizden geldiğince her ilçemizden gençlerimizi bu işin içerisine dahil etmek istedik. Bu kapsamda 13-18 Ağustos tarihleri arasında Özbekistan’da olacağız. Programımız 4 şehirde gezi, protokol ziyaretleri ile gerçekleşecek. Aynı zamanda buradan gidecek 18 gencimiz Özbekistan’daki akranları eşlik edecekler oradaki programlar tamamen kültür turizm ve tarihi yerlerin gezisi ve psikososyal destek çalışmaları şeklinde olacak” diye konuştu.

Ayrıca yurt içindeki gençlik kamplarına, öğrenci göndermeyi sürdüreceklerini de vurgulayan İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin “Şu anda Türkiye’nin her yerine Hatay’dan İskenderun’dan gençlerimiz gençlik kamplarında yer alıyor. Aktif olarak sosyal girişimci gençleri, Aksaray, Çanakkale, Ağrı gibi birçok ilde ağırlıyoruz, misafir ediyoruz, oralara gönderdik. İnşallah onlar geldikten sonra diğer ekiplerimiz de kamplarımız açık olduğu süre boyunca özellikle depremde birinci derece etkilenen gençlerimiz olmak üzere bütün geçlerimizi bu tür kamplar ve gezilere davet etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

DENE-YAP’DA HIZLANDIRILMIŞ PROGRAM…

Şuanda 16 farklı branşta, kültür, sanat spor gibi dallarda çalışma yaptıklarını hatırlatan Keskin şunları söyledi: “Bunların içerisinde en çok üzüldüğümüz ve nasıl toparlayacağımızı düşündüğümüz çalışmalardan bir ide dene-yap Türkiye çalışmalarıydı. Çünkü çok önemli bir projeydi. Bu zaman zarfında çalışmalara ara vermek zorunda kalmıştık. Şu an velilerimiz ve TÜBİTAK yetkililerimizle görüştüğümüzde şöyle bir karar aldık: ‘hızlandırılmış program şeklinde 7 Eylülde yeni açılacak kura kadar, biz 6 ayık süreçteki bütün derslerimizi tamamlayacağız. Haftada bir gün gelen dene-yap öğrencilerimizi haftanın üç günü ağırlıyoruz, yoğunlaştırılmış programlar şeklinde derslerimizi yapıyoruz”   

c2ff9f30-915f-4c26-86c4-b2c28b3ff3bf0cebe368-8c4c-4f78-8af1-202d22f68252