Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremzede vatandaşlara barınma imkânı sağlamak üzere Yunus Emre Mahallesi’nde İbrahim Çeçen Vakfı tarafından 200 konteynerlik tam donanımlı bir yaşam alanı kurulumu son aşamaya getirildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde evsiz kalan depremzede vatandaşları barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere devletin tüm kademeleriyle birlikte özel vakıflar da çalışmalar yürütüyor.

Türkiye’de 1984 yılında kurulan ve o günden bugüne binlerce öğrenciye eğitim bursu veren İC İbrahim Çeçen Vakfı depremin yaralarını sarmak üzere İskenderun’da konteyner kurulumunu üstlendi.

İC Holding’de Mersin’de çalışan, kendisi de depremde ailesini kaybeden İskenderunlu depremzede Seyfettin Doğruloğlu, İbrahim Çeçen Vakfı’nın kısa sürede kente bin 500 kişilik ailenin barınabileceği bir konteyner kent inşa ettiğini söyledi.

 İskenderun’da depremden etkilenen vatandaşlar için inşa edilen yaşan alanının kapılarını depremzedelere açtıklarını belirten Seyfettin Doğruloğlu “Yunus Emre Mahallesinde hizmete giren konteyner kentin içerisinde, Çocuk ve Kadın merkezi, Mutfak, Çamaşırhane, Banyo, lokal, çocuk parkı, spor sahası, mescit, sağlık merkezi gibi birçok vatandaşın kullanım alanı bulunuyor. Çeçen vakfı tarafından hazırlanan 200 konteynerlik bu yaşam kentinde 1500 vatandaş her türlü imkânlara sahip olacak şekilde dizayn edildi. Konuklarımızı ağırlamaya başladık” dedi.