Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,, Pazarcık merkezli 6 Şubat'taki ilk depremde Adıyaman'da çöken otelin enkazı altında kalarak yaşamını yitiren KKTC'li voleybolcular anısına İskenderun’da prefabrik evlerden kurdukları geçici yaşam alanını inceledi.

Hatay’a gelerek bir dizi incelemelerde bulunan K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, adını verdikleri ve tamamlandığında yaklaşık 6 bin kişiye barınma imkanı sağlayacak Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü’nü ziyaret etti. Burada konuk Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Hatay Koordinatör Valisi Birol Ekici, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve AFAD yetkilerince karşılandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, alanda kurulan konteynır evleri inceledi, bilgiler aldı. İncelemelerinin sonunda Vali Birol Ekici, Kıbrıs Türk’ün depremin ilk anlarından itibaren gerek arama kurtarma ve gerekse barınma anlamında önemli destekler sağladığını belirterek, K.K.T.C. halkına Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu arasında imzalanan protokol çerçevesinde Adıyaman'da hayatını kaybeden küçük voleybolcular anısına ilçede "Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü" adıyla ilk etapta 1000 prefabrik evin inşa edildiğini ifade ederek “6 Şubat'taki ilk depremin hemen ardından gönüllerimiz, akılımızla ve kalplerimizle ana vatan Türkiye’deydi. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısını paylaşmak için KKTC halkı tek yumruk olduk. Seferberlik ilan ettik. Öncelikle bütün halkımız, arama kurtarma ekiplerimiz, gönüllü arama kurtarma insanlarımız hepsi bir anda koşarak Türkiye'ye gelecek ilk gemiye yetişmek için adeta kendi aralarında yarıştılar. Bunun yanında iş insanlarımız, ellerindeki en kıymetli araçlara bakmaksızın hepsini tırlarına yükleyip deprem bölgesine getirdik.  Ana vatanımıza 500 arama kurtarma ekibimizi, 150 aracımızı, 150 makinemizi arama kurtarma çalışmalarına katılması için buralara gönderdik” dedi.

Yaraların sarılması için KKTC halkının birbiriyle yarıştığını dile getiren Tatar şöyle konuştu: “Prefabriklerin kurulumuna başlandı. Burada yaklaşık 1000 prefabrik ev olacak. 5-6 bin insanın ikamet edeceği, geçici de olsa başlarını sokabilecekleri güzel bir mekan oluşturma gayreti içindeyiz. Burada gördüğüm kadarıyla da aynı seferberlik içinde buraların altyapılarını ilgili Belediye Başkanımız ve Valimiz düzenlemiş. Kendilerine de teşekkür ediyoruz. Hiçbir zaman fedakarlıklarını esirgemeyen Dayanışma Platformuna yürekten teşekkür ediyorum."