Hatay’ın Antakya ve Arsuz ilçelerini birbirine bağlayacak olan yolun temeli atıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Serinyol-Madenli yolu ile Antakya-Arsuz arası 55 kilometreye düşecek.

HADO’YA ULAŞIM DAHA KOLAY HALE GELECEK

Arsuz-Madenli yolu Hatay’ı diğer illere de bağlayan yeni bir ana yol olarak trafiği rahatlatacak. Yolun tamamlanmasıyla birlikte HADO limanına ulaşım daha kolay hale gelecek geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan Hatay Sebze-Meyve Hali’ne lojistik açıdan büyük katkı sağlayacak. Antakya Tahtaköprü mevkiinde gerçekleştirilen törene Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal ve Suzan Şahin, eski CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Nihat Matkap, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları, STK, dernek ve oda temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, temel atma töreninde yaptığı konuşmasında iktidarın Hatay’daki temsilcilerine seslenerek “Hayata geçirdiğimiz her hizmete tüm siyasi parti temsilcilerini davet ettik. Siyasi partiler bu memlekete hizmet etmek için kurulmuştur. Hizmet etmek için de davete icabet etmek lazım hatta inancımız gereği de davete icabet sünnettir. Şimdi biz bunları yapıyoruz ya onlar da Amanos Tüneli’nin temelini atıyormuş gibi yapacaklar. Çünkü nasıl 3 gölet 6 tane barajı getirdik dedilerse Amanos Tüneli’ni de açmış gibi yapacaklar. 2014 yılında atacakları temel 2023 yılında hala ortada yok. Onlar temeli atarlar ve bitirmek inşallah bize nasip olur” diye konuştu.

HADO İLE BEYRUT MÜJDESİ

Göreve geldiklerinde 1 tane köyün dahi yolunun beton asfalt olmadığını hatırlatan Savaş “Şu an asfaltlamadığımız çok az köy yolu kaldı. EXPO’yu yaptık ve 2 milyon 150 binin üzerinde insan ziyaret etti. Bundan sonra da orası kullanılmaya devam edecek. Tarihi dokularımızı restore ediyoruz. Hatay Deniz Otobüsü seferlerini başlattık. İki gün önce Beyrut Valisi ile görüştük. Bahardan itibaren inşallah Beyrut seferlerine başlayacağız. Serinyol-Madenli yolunun açılışını yıl sonuna doğru daha fazla kalabalıkla yapacağız” dedi.  

ANTAKYA ARSUZ ARASI 76 KM’DEN 55 KM’YE DÜŞÜYOR

HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, yolun tamamlanmasıyla birlikte iki ilçe arasındaki mesafenin 55 kilometreye düşeceğini belirterek, “İskenderun ve Arsuz bölgelerine ulaşımda tek yol Belen Geçidi idi. Özellikle yaz aylarında bu geçitte çok ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanıyor ve kazalar meydana geliyordu. Bu bölgede hızlıca bir proje çalışması başlattık ve Tahtaköprü, Kömürçukuru, Derekuyu ve varış noktası olarak da Madenli’yi belirledik. Bu güzergâhla yolumuz 76 kilometreden 55 kilometreye düşüyor. Yol şu anda açık, 4 ve 6 metre genişliğe sahip. Orman Genel Müdürlüğünden alınan izinlerle ormanı tahrip etmemek adına 10 metreye çıkardık. Bu çalışmanın belediyemize maliyeti 320 milyon TL’dir. İnşallah 2023 yılı sonunda bu yolu hepimiz kullanacağız” şeklinde konuştu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin Hatay’da Başkan Savaş’ın yeşil alanları üç katına çıkardığını, kırsal kalkınmadan, gastronomiden, HADO’dan EXPO’ya kadar hükümetin yapması gereken her şeyi gerçekleştirdiğini ve Savaş’ın Hatay için çok büyük şans olduğunu söyledi.

Yolun trafiği rahatlama açısından da önemli olduğunu vurgulayan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemi ile Serkan Topal, memlekete hizmet etme noktasında azimle çalışanın önünün açılması gerektiğini ifade ederek bu eseri Hatay’a kazandırdığı için Başkan Savaş’a teşekkür etti.   

CHP’li vekili Güzelmansur da, yeni yolun bölgenin kaderini değiştirecek çok önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

CHP’li eski Bakanı Nihat Matkap da yeni yolun Hatay’a çok büyük nefes aldıracağını vurguladı.

Yeni yol, Antakya ile Arsuz arasındaki mesafeyi 55 kilometreye düşürecek, Belen Geçidi’ne alternatif güzergâh olarak temeli atılan Serinyol-Madenli yolunun 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.