İsveç’te sebze-meyve toptancılığı yapan İskenderunlu İbrahim Aksoy, yüzyılın depremini duyar duymaz aracına atladığı gibi geldiği memleketinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Yüzyılın depremiyle yıkılan on ilde birbirinden ilginç arama kurtarma mücadelesi, insan üstü çaba, kurtarılan hayatlar ve hikayeleri dikkat çekiyor. Hayatının büyük bölümünü İsveç’te sürdüren sebze-meyve toptancılığı yapan Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğan İbrahim Aksoy da on ili yıkan depreme seyirci kalmamak için kendi aracına atladığı gibi memleketine ulaştı ve ilk gördüğü enkaz çalışmalarına yardımcı olmaya başladı.

İsveç’te yaşayan İskenderunlu İbrahim Aksoy, kurtarılmayı bekleyen üç cana ulaşmaya çalışan ekibe yardımcı olabilmek için elleri kanayana kadar kazı yaptı.

Duyarlı gurbetçi, İbrahim Aksoy, büyük depremi duyar duymaz İsveç’ten kendi aracıyla doğduğu memleketi İskenderun’a geldiğini belirterek “Deprem olduktan sonra televizyondan sadece seyirci kalmaya dayanamadım. Arabamla İsveç’ten deprem bölgesine gece geldim. İHH ekibi enkazda kazı yapıyordu, ben de onlara katıldım. Birlikte enkaz altındaki üç kişinin kurtarılması için elimizden geldiğince kazarak yardımcı oldum. Verdiğimiz mücadelenin sonucu enkaz altındaki üç kişi inşallah sağ salim çıkarlar, çünkü umudumuz var” dedi.

Piri Reis Mahallesinde doğduğunu anlatan İbrahim Aksoy “İskenderun benim için çocukluk şehri, burada doğdum, büyüdüm. 9 yaşında İskenderun’dan çıktım. Ondan ilk olarak İskenderun’a geldim. İsveç’te sebze-meyve toptancılığı yapıyorum. Deprem olur olmaz şok içerisindeydim, ne olduğunu anlayamadık. Baktık olay çok büyük, izlemekle ceket para göndermekle bitmiyor bu iş, insanın kendisi gitmesi gerekiyor diye düşündüm ben, en azından ağlayan bir çocuğu kucağına alırsın, bir iki kişiye yardımcı olursun, meydanda olmak bambaşka. Ellerime bakarsanız, üç saattir enkazın orada kazıdayım arkadaşlarla. Elimde kan görünce şu an rahatladım, iyiyim. Önemli olan insanlar sağ salim olsun ama içimde bir rahatlık var, buraya gelmem iyi oldu, vicdanım rahatladı” diye konuştu.