Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, yaşanan felaketinin üzerinden yaklaşık üç ay geçmesine karşın, üye esnaflarının sıkıntılarının çözümü noktasında ilerleme kaydedemediklerini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 il gibi Hatay’ın büyük yıkıma uğradığını, birçok binanın, ev ve işyerinin yerle bir olduğunu belirten Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, “Deprem olalı 3 ay oldu. Kimse kendini toparlayamadı daha yeni yeni toparlamaya başlıyoruz. Düzelmeye başladık gibi, yeni yeni para geçmeye başladı” dedi.

Dükkanı az hasarlı olanların işyerlerine girip, çalıştığını, kimisinin de seyyar şekilde ekmeğini kazanmaya çalıştıklarını aktaran oda başkanı Tabaş “Sayısı olarak net bilmiyorum ama hasarlı iş yerlerimiz var, vefat eden esnaflarımız var. Aileleri ile sürekli diyalogdayız, herkes bir arayış içerisinde, iş yeri yıkılmış olan arkadaşlarımız, yıkılmamış iş yerlerinde beraber, çalışıyor. Beraber işyerini idame ettirmeye çalışıyor. Esnaflar bizi sürekli arıyor ve konteyner talebinde bulunuyor. Bizim öyle bir şeyimiz yok. Büyük İşhanı olan bölgede konteyner çarşı kenti kurulacak bildiğimiz kadarıyla, öncelik olarak oradaki esnafa pay edecekler. Daha sonra da kurayla diğer esnaflara verecekler” diye konuştu.

Milletvekili Abdulkadir Özel ile de bir görüşme sağladıklarını aktaran Oda Başkanı Tabaş “Bizim dertlerimizi ve problemlerimizi dinlediler. Dükkanları yıkılmış olan esnaflarımıza yardımcı olacaklarını ifade etmişlerdi, fakat daha henüz bir şey bilmiyoruz. İnsanlar arayıp konteyner talebinde bulunuyorlar. Bu bireysel çalışmalar da, başka şehirdeki oda başkanlarımız sürekli bizleri arıyorlar, dertlerimize ortak olmaya çalışıyorlar. Antalya Federasyon başkanımız ve federasyon başkan adayımız geldi, kuaförler odası başkanı geldiler ve bizimle acılarımızı, sıkıntılarımızı paylaştılar” şeklinde konuştu.

Federasyon Başkanlarının deprem bölgelerinden dolayı bir yarışma düzenlediğini sözlerine ekleyen Oda Başkanı Tabaş şunları söyledi: “Oradan gelen geliri pay edeceklerini dile getirdiler, daha henüz ulaşmadı. İstanbul Kadın kuaförleri odası başkanı bizimle istişare etti, değerlendirme yapıyorlar. Değerlendirme neticesinde dönüş yapacaklarını dile getirdi. Hasar tespit tutanağı tutan kişilerden de hiç bir şey çıkmadı. Yani şuana kadar esnafa hiçbir şey çıkmadı. Esnafa hiçbir şey verilmiyor, esnafa ilgi duyulmuyor, esnafa öncelik olması lazım ki, esnaf ayağa kaldırsın. Bir ülkenin, memleketin esnaf can damarıdır. Bizim sektörde bacasız fabrika diyebiliriz.”

8edfdf59-94ad-4c9f-8866-ad932ad8bd17