İskenderun Emlakçılar Derneği Başkanı Müntecep Bektaşlı, kiralarda yaşanan aşırı fiyat artışından kendilerinin de rahatsız olduklarını belirterek, devletin bu konuda radikal kararlar alması gerektiğini savundu.

          Deprem öncesinde yaptıkları kongreyle göreve gelen Müntecep Bektaşlı ile yönetimi, geleceğe dair projelerini ve gayrimenkul sektöründeki güncel gelişmelerle ilgili görüşlerini İskenderun ORGTV’ye değerlendirdi.

         Dernek Başkanı Müntecep Bektaşlı, göreve gelir gelmez kendi sektörlerini iyileştirme noktasında birçok projelerinin olduğunu ancak depremin yaşanmasıyla birlikte askıya aldıklarını dile getirerek “Çok büyük bir felaket yaşadık. Yani 11 ilin en büyük felaketini biz yaşadık. Yönetim olarak arkadaşlarla çok güzel projelerimiz vardı. Fakat afet olması bizi biraz geriletti. Bunu atlattıktan sonra yavaş yavaş toparlanacağız ve meslektaşlarımız ile bir araya sık sık geleceğiz. Bizim bu mesleğimiz biraz daha kariyerli olması lazım. Bunun için çalışacağız” dedi.

Devletin çıkardığı yetki belgesi şartının olduğunu ancak, yetkilendirmenin bulunmamasından dolayı belgenin etkili olmadığını ileri süren dernek başkanı Müntecep Bektaşlı şöyle konuştu:

“Daha önce hükümetin çıkardığı bir kanun vardı. Yetki belgesi verdi eski emlakçılara şuan belli bir şart name getirdi. Bize yetki belgesi verdi fakat o yetkiyi vermedi. Emlak işini bilen gayrimenkul işi bilen çoğu kişi bu işi yapmaya kalkıyor. İşi olan da olmayan da, memuru da, dışarıda çalışan da yapıyor. Sanki burası yedek meslekmiş gibi icra etmeye çalışıyorlar. Ve usulünde yapmıyorlar. Çoğu insan yanıltarak, yanlış bilgi vererek, aldatarak yapıyor. Olması gereken şu; biz emlakçı olarak emlak derneği olarak biz işimizde tecrübe yetenek vizyon kalite olması gerekiyor. Fakat dışarıdan ayak işini yapanlar bizim işlerimizi bozuyor. Vatandaşın tabii ki şunu düşünmesi lazım işi bilen biriyle yola çıkmak hem kendi mallarını korumuş olurlar hem de değerlerine değerlerinde satarlar. Alan kişi de yanılmadan mal sahibi olur. Yatırım yapmış olur. Onun için yetkilendirmeyi verdikleri gibi yetkiyi de versinler.”

Başkan Bektaşlı, özellikle kiralarda yaşanan dengesiz fiyatlandırma konusundan da çok rahatsız olduklarına vurgu yaparak “Yetki belgesini alan insanlar fiyatlandırma yapabilir. Her önüne gelen, sokakta geçen bir fiyat koyma şansı olmamalı tabii ki. Biz bunlara elimizden geldiğince izin vermemeye çalışıyoruz. Bazı müşteriler ev sahipleri bizi arıyor evimizi kiraya vereceğiz yüksek fiyat istiyor ve onun bu şekilde olmaması gerektiğini insanların mağdur edilmemesi gerektiğini izah ediyoruz” diye konuştu.

BELGESİ OLMAYANLA ÇALIŞMAYIN

Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Vanoğlu da, Taşınmaz Ticari Yetki belgesi olmayanlara gayrimenkullerinin teslim edilmemesi çağrısında bulunarak “Bu belgeye sahip insanlar, bu işi meslek olarak yapanlardır. Bu işin ciddiyetinin bilen insanlardır. O yüzden vatandaşlarımız gayrimenkullerini söz konusu belgeye sahip olanlara vermeleri durumunda hiçbir sorunla karşılaşmayacağı gibi menkullerini de değerinde işlem yaptırırlar” diye konuştu.

Dernek Denetim Kurulu Üyesi Hülya Yetkin ise, Taşınmaz Ticari Yetki Belgesi’ne sahip olup da işini yapmayanlar hakkında vatandaşın da elinin güçlendiğine işaret ederek müşterinin yaşanabilecek en ufak sorunda hak arayışına girebileceğini, belgesi olmayanlarla çalışıldığı durumunda bu haktan mahrum olduklarını dile getirerek uyarılarda bulundu.

emlakçılar derneği.mp4_snapshot_00.01.560

0b38fd04-e2f7-4d24-a36b-e6f1573ef12f437d9011-d249-4d4d-b334-07a52c83ae9d344826147_3159405714360720_1707201084232151739_n