Kahramanmaraş Merkezli iki büyük depremin yarattığı yıkımdan etkilenen vatandaşların ev taşıma işlemlerinde, istenilen fahiş rakamlar üzerine Hatay’da Vali Rahmi Doğan taşıma şirketlerini uyardı.

Hasarlı evlerinden eşyalarını taşımak, daha güvenli bir yerlere götürmek isteyen vatandaşların sayısının faza olması, Hatay’da taşıma ücretlerin yükseltti. Fırsatçılık yapan taşıma firmalarına yüksek fiyat tepki çekti.

Yaşanan deprem sonrasında evleri zarar gören ve eşyalarını başka yere taşımak isteyen vatandaşlara, bir darbe de nakliye şirketlerinden gelinci, şikayetler Hatay Valiliğine kadar ulaştı.

İddialara göre aynı mahalle içerisinde taşımacılık yapan firma 20 gün önce 2600 TL fiyat verdiği taşıma işine bugün, 9 000 TL istedi. Evden eve taşıma yapan bazı firmalar, aynı ilçe içerisinde yapacağı taşımacılığa 10 bin ile 15 bin TL arasında fiyat istiyor. Bu yüksek fiyata vatandaşlardan ciddi tepki çekti.

Depremden zarar gören otoban gişeleri yıkıldı! Depremden zarar gören otoban gişeleri yıkıldı!

Vatandaşlardan da gelen şikâyetler üzerine Hatay Valisi Rahmi Doğan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile taşıma şirketlerini uyarlarda bulundu. Vali Doğan şunları kaydetti: “İlçe içerisinde ev taşıma ücreti azami 5 Bin TL dir. Antakya-Yayladağı 6 Bin TL Antakya-Reyhanlı 6 Bin TL Antakya-Arsuz 7 Bin TL Antakya-Erzin 8 Bin TL Ev taşıma asansör bedeli Bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Bu düzenleme dışına çıkan firmalara gerekli işlem uygulanacaktır”