Başkan Mehmet Güngör, özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi için mücadele ettiklerini ve işletmenin zor durumda kalmaması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi uzlaşma umudunu taşıdığını ifade eden Güngör, “20 Haziran itibariyle Yolbulan’da grev kararı aldık. Hep söylüyorum, biz sadaka da istemiyoruz, işverenle uzlaşmak istiyoruz. Dün eylem yapacaktık, yürüyüş yaptık ve yürüyüşten önce de söyledim gelin masaya oturalım, asgari ücretin %20 fazlası verdikleri ağır metal sektöründe 22 23.000 lira çalışan kalmış mı? Kalmışsa da bu kölelik sisteminde çalıştırıyor. Biz uzlaşmadan yana iyi niyetimizi koruyoruz” dedi.

Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı, yöneticilerinin de sonuna kadar desteklerini açıkladıklarını anımsatan Güngör “20 Haziran'a kadar bu iş bitti bitti, bitmedi üretimden doğan gücümüzü kullanacağımızdan kimsenin şüphe olmasın. Son dakikaya kadar bizi umutluyuz, gelin işçinin emekçinin yüzünü güldürecek alın teninin karşılığı bir rakam verin. Bölgemize de örgütlü olduğumuz yerlerde de en az verilecek rakam. Biz İSDEMİR’in MMK’nın rakamını istemiyoruz. Ekinciler’den daha aşağıda, istediğimiz rakam. Bunu şu anlamda söylüyorum; kurumlar da fabrikaları da ayakta tutmak lazım ama emekçiyi ayakta tutamadıktan sonra, fabrikaları nasıl ayakta tutacaksın. İşverenlerimiz kazandığı zamanlarda ekstradan sözleşmeye bağlı olmadan, kardan pay verseydi, şu an taban ücretleri çok farklı yerde olacaktı. Bunları konuşmayacaktık ama maalesef şu an 22 23.000 lira taban ücretlerini konuşuyoruz. 700 800 derecede ağır sanayi kapsamında olan yerler, deprem bölgesinde. Sizlerin vasıtasıyla tekrar çağrı yapıyorum gelin bu toplayıp sözleşmesini işçilerin emekçilerin mutlu olacağı şekilde masada bitirelim diyorum” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar işverenin tavrının da çok hoş olmadığını sözlerine ekleyen Göngör “Taban ücretlerimiz çok düşük. İlk 6 ay %50 zamana erdiler. Bununla beraber gelinen rakamlar 22.500 lira hizmet sektöründe bundan daha fazla maaşlar var. Ağır sanayi olan metal sektöründe de bunların altında kalacak bir ücreti kabul etmek mümkün değil. Sonuna kadar emekçilerin arkasında olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Manisa'dan vatandaşlara uyarı Manisa'dan vatandaşlara uyarı

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'nin 61'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleşen ziyaret sırasında Başkan Diyap Atar ve üyelere kutlama mesajları veren Başkan Güngör, deprem sonrası ağır hasar alan bir bölgede işçinin, emekçinin alın terinin hakkını vermek adına her türlü adımı göze alarak ilerlediklerine vurgu yaptı.

Başkan Güngör, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'nin bölge sorunlarının gündeme gelmesi ve çözüme kavuşmasında öncülük ettiğine dikkat çekerek, Başkan Diyap Atar'ın şahsında sorumluluk alan tüm gazetecilere teşekkür etti.

Cb71658F 5C96 4Aa1 B82F Fd30955Df20883586153 A7C5 46C6 887C 7Ec7110D7E4C98A4F286 Fd66 4C08 B866 9Af4E965B84C5Bbefa29 732F 4Eea 9Efe E8B7B939Dcee

Editör: Halit Sapmaz