Hatay’a gelen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, devletin bütün birimlerinin seferberlik anlayışıyla depremin yaşandığı bölgelerdeki 11 şehri ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Üniversitelerden, alanında uzman öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda talep ve istekleri dinleyen Bakan Murat Kurum, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, devletin bütün birimlerinin seferberlik anlayışıyla depremin yaşandığı bölgelerde vatandaşların sağlam ve güvenli alanlara yerleştirilmeleri için de çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

İl il, ilçe ilçe sahada olduklarının altını çizen Bakan Murat Kurum “İnşa ve ihya sürecinin her aşamasını o bölgede yaşayan hemşehrilerimizle, kanaat önderlerimizle yürüteceğiz. Sosyolojik, demografik, kültürel hassasiyetleri dikkate alarak, bilim insanlarımızla çalışarak 11 şehrimizi ayağa kaldıracağız!” dedi.

İmamoğlu'ndan vatandaşlara 'oy' uyarısı İmamoğlu'ndan vatandaşlara 'oy' uyarısı

Bakan Kurum, Hatay'da Amanos Dağı eteklerinde zemini sağlam ve güvenli alanlarda yerleşim sürecini başlatacaklarını belirterek, şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini, demografik yapısını koruyan bir anlayışla söz konusu planın hazırlıklarına başladıklarını dile getirdi.

Plan için şehirden bu sürece katkı vermek isteyen herkese kapılarının, gönüllerinin açık olduğunu ifade eden Kurum, belediyelerden, sivil toplum örgütlerinden temsilcilerle beraber çalışma grubunun 7/24 esasıyla çalışmaya devam edeceğini aktardı.

DÖRT İLÇEDE BİNALAR

YENİDEN İNCELENECEK

Depremin ilk anından itibaren başlayan birlik ve dayanışmanın son ana kadar süreceğini ve yaşanan bu zor günlerin birlikte çalışarak aşılacağını vurgulayan Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.

Hatay'da Defne ve Samandağ merkezli depremler sebebiyle yeniden hasar tespit çalışmalarını yürüteceklerini dile getiren Bakan Kurum, Antakya, Kırıkhan, Defne ve Samandağ'da daha önce az hasarlı, hasarsız veya orta hasarlı olduğu tespit edilen binaların bir kez daha inceleneceğini bildirdi.

HATAY’DA 60 BİN YIKIK

BİNA ACİL YIKILACAK

Bakan Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonraki çalışmalar konusunda "Bugün itibarıyla 4 milyon 750 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 520 bin bina incelendi. Bu kapsamda 582 bin bağımsız bölüm ve 202 bin binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı veya yıkık olduğunun tespitini yaptık. Hatay'ımızda da 213 bin bağımsız bölümden oluşan 60 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık" diye konuştu.

"HATAY'I KÜLTÜREL DOKUSUYLA

BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Hasar gören tarihi ve kültürel yapıların restorasyonunun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağını belirten Kurum, "Tüm şehri, yeni Hatay'ı kültürel dokusuyla birlikte ayağa kaldıracağız. Tüm deprem bölgelerinde hasar görmese de yeni yapılacak tasarımla kentsel dönüşüm proje alanı içine alınması gereken binaları şehrin ihtiyacı doğrultusunda projeye dahil edecek” dedi.

FqDogv8WwAIjj3eFqDogv5X0AIu9x8FqDogv7WIAEcoD7FqDogv5WcAAJ6rWWhatsApp Video 2023-02-24 at 16.05.35.mp4_snapshot_00.11.715