Serkan Işıklı, GUIDERVERSE Projesi, Dijital Melek Yatırımcılık 6. Dönemi’nde 1200 başvuru arasından seçilen 3 girişimden biri olarak toplamda 1.880.000 TL’lik ödül almaya hak kazandı. Proje, özellikle fayda sağlama potansiyeli, özgünlük ve dijital büyüme potansiyeli gibi kriterler üzerinden değerlendirilerek desteklenmeye layık görüldü.

GUIDERVERSE Akıllı Gözlük, görme engelli bireyler için tasarlanmış, nesne tanıma, yüz tanıma, renk tanıma, para tanıma ve yazı okuma gibi özelliklerle donatılmış durumda olduğu belirtilerek ayrıca mesafe sensörleri ve görüntü metre ile donatılan gözlük, görme engelli kullanıcılarına günlük yaşamlarında büyük kolaylık sağlamayı hedeflediği kaydedildi.  

Serkan Işıklı, İSTE’de aldığı eğitimin ve akademisyenlerin desteğinin projenin gelişiminde önemli rol oynadığını ifade ederek “Teknofest finalistliği döneminde İskenderun Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde 1. Sınıftayken YBS akademisyenlerinden Emine Uçar hocamızın danışmanlığıyla birlikte Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Kategorisinde finalist olduğumuz dönemde bu proje fikri oluştu. Ardından bölümümüz Startup ve Girişimcilik dersleri ile birlikte proje fikrimizi olgunlaştırıp sonrasında Mersin Teknoparkta şirketimizi kurduk. Yani bu proje fikrinin oluşmasında, olgunlaşmasında ve pazarlaması konusunda İSTE Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün bana çok faydası oldu” diye konuştu.

Projenin insanlığa fayda sağlayan önemli bir inovasyon olduğunu vurgulayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ise, Işıklı’yı tebrik etti ve gelecekteki başarılarının devamını dileyerek “İnsanlığa fayda sağlayan projelere imza atmaktan, bu projelere imza atan pırıl pırıl gençler yetiştiriyor olmaktan onur duyuyoruz. Dijital Melek Yatırımcılık gibi programlar tarafından desteklenen projelerde İSTE adının yer alması, öğrencilerimizin bu imkânların bilincinde olması çok kıymetli. Görme engelli bireyler için büyük kolaylıklar sağlayacak olan bu proje ile engelleri ortadan kaldırmanın ve eşitliğe hizmet etmenin bir parçası olmaktan dolayı ayrıca mutluyum. Saygıyı fazlasıyla hak eden ve insanlığa önemli bir hizmette bulunan Serkan Işıklı evladımızı tebrik ediyor ve gelecekte daha nice başarılara imza atmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Turan onarım çalışmalarını sahada inceledi Başkan Turan onarım çalışmalarını sahada inceledi

GUIDERVERSE projesi, İSTE’nin teknoloji ve inovasyon alanındaki öncülüğünü bir kez daha gösterirken, görme engelli bireyler için büyük bir adım atılmasına olanak sağlıyor.

2-1

Editör: Halit Sapmaz