Kurtuluş Savaşı sonrasında 20 yıl anavatana hasret kalan Hatay’ın Anavatana katılışında çok önemli hizmetleri de bulunan ilk ve tek cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, aile fertleri ve yakınları ile İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen, Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, vefatının 44. yılında İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında bir araya geldi. Saygı duruşuyla başlayan Anma programında Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Sökmen’in mezarına karanfil bırakıldı.

Tayfur Sökmen’in torunu Necla Tuba Sökmenoğlu, dedesinin, son nefesine kadar vatanı için mücadele ettiğini hatırlatarak dedesinin kendilerine çok değerli bir soy ismi bıraktığını, bugün kabri başında daha da derin duygularla Tayfur Sökmen’i yad ettiklerini, mekanının cennet olması dileğinde bulundu.

Sökmenoğlu, asrın felaketi depremin yaşandığı illerden Hatay’da pek çok yakınlarını kaybettiklerini, Sökmen’in bir torunu ile ailesinin cenazelerine arama kurtarma çalışmaları ile DNA eşleşmelerinde ulaşamadıklarını aktardı.

Vali Yardımcısı Gözen ise Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin eşi benzeri olmayan bir ili olduğunu, Tayfur Sökmen ve arkadaşlarının o bölgede verdiği mücadeleyi her zaman takdir ve minnetle karşıladıklarını dile getirerek, “Aynı benzer yapıya sahip sınır illerimizde, Misakımilli sınırları içerisinde olan yerlerde benzer bir başarı sağlanamamış. Bu başarının elde edilmesinde Cumhuriyet’imizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Hatay Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen’in çok büyük katkıları, destekleri var. Belki de dünyada benzeri olmayan bir işbirliğiyle Hatay, Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katıldı” diye konuştu.

Başkentte modern taksi durağı sayısı artıyor Başkentte modern taksi durağı sayısı artıyor

G H06S V N Wo A Af0T HG H06Sn8 W4 A A7 XttG H06Sda W I A A8O ZxG H06Sk Z Ww A A T I M

Editör: Halit Sapmaz