Hatay’da meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında Defne ile Samandağ’da bazı hasarlı binalar yıkıldı, Antakya OSB’de yangın çıktığı birçok noktaya ambulanslar sevk edildiği öğrenildi.

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı verilerine göre saat 20.04'te art arda merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesinde 6.4 ve 5,8 'lik büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 16.74 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Hatay ve çevre illerden de şiddetle hissedildi. Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından bir saatte en büyüğü 5,8 olan 12 kez sallandı.

Hatay Barosu İskenderun’da Adli yardım bürosu kurdu… Hatay Barosu İskenderun’da Adli yardım bürosu kurdu…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda yapılan açıklamada; “Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremlerde devletimiz, AFAD başta olmak üzere tüm kurumlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Depremin sebep olduğu hasar ile ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızdan manipülatif içeriklere karşı duyarlı olmalarını, sadece resmi kaynakları takip etmelerini rica ediyoruz” denildi. İskenderun Devlet Hastanesi acili deprem nedeniyle hastalar boşaldı. Acilde tedavi gören, serum bağlı olan hastalar Hastane bahçesinde toplandı.  

 “Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz ettiği yönündeki AFAD açıklaması üzerine İskenderun Atatürk Bulvarında Polis, yol kenarındaki araçların başka yerlere çekilmesi yönünde anonslu uyarıda bulundu.

 AFAD ikinci bilgilendirme ile “Hatay merkezli meydana gelen depremlerin ardından Kandilli'nin uyarısı üzerine tedbir amaçlı verilen deniz seviyesi yükseltisine yönelik uyarı Kandilli ile yapılan değerlendirmeler sonucunda kaldırılmıştır” şeklinde düzeltildi.

BAKAN AÇIKLADI 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETİ

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde şu ana kadar 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 213 kişinin hastanelere sevk edildiğini açıkladı.

hatay-sallandix.mp4_snapshot_03.25.470hatay-sallandix.mp4_snapshot_03.37.783hatay-sallandix.mp4_snapshot_03.22.997hatay-sallandix.mp4_snapshot_00.11.160hatay-sallandix.mp4_snapshot_01.51.111