kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
19 Aralık 2021 - Pazar 20:11
 
Tümkaya: “Resim çizmek benim yaşam biçimim”
İskenderun’da 20 yılı aşkın süredir resim sanatıyla uğraşan Yasemin Tümkaya, severek yaptığı bu sanata ilgi duyan ve meraklı gençlere sabır göstererek bu işle ciddi olarak ilgilenmelerini tavsiye etti.
Kültür Haberi
Tümkaya: “Resim çizmek benim yaşam biçimim”

Sanatla uğraşanların mutlaka üretim yapması gerektiğinin altını çizen Tümkaya, “Çalışmak, üretmek ve sonunda ortaya bir eser çıkarmak müthiş bir şey. İlgi duyan, meraklı gençler de mutlaka bu işin peşini bırakmasınlar, sabır göstererek, bu sanatla ciddi olarak ilgilensinler, çok güzel sonuçlar alacaklardır” dedi.

 

Son yaptığı taş mozaik çalışmasıyla ilgili bililer veren Tümkaya “En altta bir file var. Orijinal resmi koyuyoruz file üzerine. Sonra özel yapıştırıcısıyla taşları yerleştiriyoruz teker teker, tabi önce taşları istediğiniz boyutta kırıyorsunuz, bu da biraz güç istiyor. Bende erkek bir arkadaşımdan yardım aldım. Yapmaya başlayınca, resim yavaş yavaş şekillenince siz de zevk almaya başlıyorsunuz. Bir taş mozaik tabloyu yaklaşık bir ay içerisinde tamamlıyorum” diye konuştu.

RESİM BENİM YAŞAM BİÇİMİM

Resim eğitimi aldığını ve ‘ebru’ ile resim yapmaya başladığını anlatan Tümkaya “Ebru çalışmalarım, yağlı boya, sulu boya, kara kalem çalışmalarım var. Mozaik çalışmasını yağlı boya ile de yapıyorum aslında o daha zor ama güç istemiyor en azından. Resim benim yaşam biçimim, en büyük mutluluğum ama en çok ebru çalışmalarında büyük keyif alıyorum. Hepsinden ayrı ayrı keyif alıyorum ama ebrunun yeri çok başka. Normalde klasik ebru kitre ve öd karıştırılarak yapılır ama ben yağlı boya ile de yapıyorum, bu benim ürettiğim bir teknik. Resim eğitimi aldım ve 20 yılı aşkın bir süredir resim yapıyorum. Ebru konusunda Rotary Meslek ödülünü de aldım, o yüzden ebrunun yeri benim için çok başka” şeklinde konuştu.

 

Hep bir arayış içinde olduğunun altını çizen Tümkaya şunları söyledi: “Sanat ve sanatçı da hep arayış içerisindedir. Ben de aynı şeyler olsun istemiyorum. Mesela Hat çalışmayı da seviyorum. Taş mozaik yaptım ama bir daha yapmam herhalde çünkü hem güç istiyor hem de yapıştırıcısı alerjime hiç iyi gelmiyor. Yağlı boya mozaik de çok keyifli. Pandemi sürecinde, özellikle yasakların yoğun olduğu dönemde, gece gündüz çok sıkı çalıştım. Şu anda 50-60 eserim hazır ve üretmeye devam ediyorum. Pandemi koşullarına bağlı olarak en yakın zamanda yeniden bir sergi açmayı planlıyorum. Bugüne kadar beş sergi açtım. Tabloları için ‘evlatlarım’ diyorum. Tablolarımı satmak zor geliyor, satmıyorum, genelde bağışlıyorum. Aynı zamanda köşe yazarlığı da yapıyorum. Öykü ve resimli çocuk kitapları da yazdım. Elimde çok sayıda çocuk öykü kitabı var. İsteyen okullar benimle irtibata geçerek kitapları alabilirler…”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tümkaya:, “Resim, çizmek, benim, yaşam, biçimim”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı