kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
23 Ekim 2021 - Cumartesi 19:26
 
Tatar: “KKTC Türkiye’den Kopartılamayacak!”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'yi Kıbrıs'tan çıkartabilmek için her türlü oyuna ve entrikaya alet etmeye çalışanlara karşı KKTC’yi Türkiye'den kopartamayacağını söyledi.
Siyaset Haberi
Tatar: “KKTC Türkiye’den Kopartılamayacak!”

Vali Rahmi Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte, Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan Hataylı Gazilerle bir araya gelen Konuk Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Belen'de 41. Fırka Şehitlik Abidesi'ni ziyaret etti.

Şehit kabirlerine gül bırakan Cumhurbaşkanı Tatar, kimsenin Kıbrıs'ı Türkiye'den kopartamayacağının altını çizerek "Kıbrıs'ta Türkler ve Rumlarla yapılacak ortaklık, bir devletin de orada oynanacak oyunda yine Türkleri 1974 öncesine götürmek, çoğunluğun azınlığı yöneteceği ve dolayısı ile Kıbrıs'ın yine Yunanistan'a bağlanacağı bir noktaya meseleyi sürükleyebilmek için Türkiye'yi Kıbrıs'tan çıkartabilmek için her türlü oyuna ve entrikaya bizleri alet etmeye çalışanlara karşı bizde artık Türkiye'nin de tam desteği ile kendi duruşumuzla kendi öz milletimize olan bağlılığımız ile KKTC olarak şunu diyoruz; bizi kimse Türkiye'mizden koparamaz” dedi.

İskenderun Körfezi'nden KKTC'ye kadar 2 bin kilometrelik bir kıyı, sahil şeridi bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar “Doğu Akdeniz hakimiyeti buradan geçmektedir. Dolayısı ile Kıbrıs'ın emin ellerde olması lazım, KKTC'nin daha güçlü olması lazım. KKTC'nin ve halkının Türkiye ile ve Anadolu insanı ile daha güçlü ilişkiler içerisinde kucak kucağa olması lazım. Bu manada kültürel, ekonomik, siyasi her alanda birliktelik ile daha güçlü bir bir millet, daha güçlü Türkiye, daha güçlü bir KKTC hepimizin gönlünde yatandır. Tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, ziyaret sonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Belen'de KKTC adına yapılan parkın tabelasını takdim etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tatar:, “KKTC, Türkiye’den, Kopartılamayacak!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı