ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
16 Mart 2021 - Salı 15:04
 
"Hatay Havalimanı 'Tayfur Sökmen Havalimanı’ olsun"
CHP Hatay milletvekili Suzan Şahin, 2007 yılında hizmete giren Hatay Havalimanı’nın adının ‘Hatay Tayfur Sökmen Havalimanı’ olarak değiştirilmesini istedi.
Siyaset Haberi

2007 yılında hizmete giren Hatay Havalimanı’nın adının ‘Hatay Tayfur Sökmen Havalimanı’ olarak değiştirilmesini isteyen CHP Hatay milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın dünyaya açılan kapısı olan havalimanında Hatay’ın ilk ve tek cumhurbaşkanı Sökmen’in adının yaşatılmasının yerinde olacağını söyleyerek hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu.

80 yıl önce Hatay’ın Fransa tarafından Türkiye’ye verildiği, Hatay’ın ‘çalıntı bölge’ olduğu söylemlerinin son yıllarda yabancı bazı kaynaklarca tekrar dile getirilmesini eleştiren CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Tayfur Sökmen ve Atatürk’ün bıraktıkları emanete her daim sahip çıkılması ve bunun onurunu yaşayacak nesillerin yetiştirmesi gerektiğini söyleyerek Hatay Havalimanı’nın adının ‘Hatay Tayfur Sökmen Havalimanı’ olarak değiştirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

 

Vatanına ve milletine hizmet uğruna ömrünü Hatay davasına adayan, Eski Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı ve Kuvâ-yi Milliye kahramanı Tayfur Sökmen’in Türkiye Cumhuriyeti için simge bir isim olduğunu belirten CHP’li Şahin, meclis başkanlığına verdiği kanun teklifinin gerekçesinde ‘‘1.Dünya Savaşı sonrası emperyalist devletler tarafından gasp edilmiş, çalınmış olan Hatay bir Türk yurduydu. Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer almıştı ve Anavatan’a bağlanışıyla simge haline geldi. Bazı çevrelerce, 80 yıl önce Hatay’ın Fransa tarafından Türkiye’ye verildiği, Hatay’ın ‘çalıntı bölge’ olduğu gafletinin hortlatılmak istendiği günümüzde, Tayfur Sökmen ve Atatürk’ün bıraktıkları emanete her daim sahip çıkacağımızın ve bunun onurunu yaşayacak nesilleri yetiştireceğimizin bilinmesi gerekmektedir. Tayfur Sökmen, kendi özgün hitabıyla “Eşsiz Atatürk” ün “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Kalamaz!” diyerek mücadele vermiş ve Hatay’ın özgürleşmesinde büyük gayret ve emek göstermiş, ömrünü Hatay davasına adamış, Eski Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı ve Kuvâ-yi Milliye kahramanıdır. Bu nedenle; 2007 yılında hizmete giren Hatay Havalimanı’nın adının ‘Hatay Tayfur Sökmen Havalimanı’ olarak değiştirilmesi, millet olmayı devlet olmaya tercih eden Hataylıların simge ismine olan vefa borcunun bir nişanesi olup, Hatay’ın dünyaya açılan kapısı olan havalimanında adının yaşatılması yerinde olacaktır. Ulu Önder Atatürk’ün ‘şahsi meselem’ dediği Hatay’ın anavatana katılışında büyük emeğe sahip olan Sökmen’in adının yabancı ülkelere açılan kapımız olan havalimanımızda yaşatmak dost düşman herkese bir mesaj da olacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Hatay, Havalimanı, 'Tayfur, Sökmen, Havalimanı’, olsun", ,
Yorumlar
Haber Yazılımı