Hatay’ın İskenderun ilçesinde yıkılan binadan sağ olarak kurtulan Ayşe Türkoğlu, yaşanan yüzyılın felaketinin üzerinden günler geçtikten sonra, eskiye dair eşya ve hatıralarını alabilmek için evinin enkazına gitti.

Yüzyılın felaketine neden olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli büyük depremlerde binlerce insan hayatını kaybetti, yüzbinlerce insan ya bulunduğu yerleri değiştirdi ya da yıkıldığı ve hasarlı olduğundan evlerine giremediği için çadırlarda yaşamaya çalışıyor. Depremin 11 ilde yarattığı yıkım, sosyal tahribat, felaketin üzerinden günler geçtikçe kendini daha da ağır hissettirmeye başladı.

İskenderun İsmet İnönü Mahallesi İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi üzeri Deniz Er Eğitim Alayı karşısında bulunan Dilek Apartmanı ikinci katında oturan Ayşe Türkoğlu da büyük depremde evlerini kaybedenlerden biri. İki yıldır oturduğu bina enkaza dönünce yakınlarına sığındı ve çadırda yaşamaya başladı. Geçen zaman insanı kaybettikleri ve hatıralarına daha da yaklaştırıyor.

Ayşe Türkoğlu da, günler sonra depremlerle yıkılan apartmandaki evini görmeye gitti, karşısında gördüğü enkaz yığını ve molozların arasında geçmişe dair eşya ve hatıralarını arardı, ilginçtir birçok fotoğraflarını buldu.

Eskiye ve çocuklarına dair hiçbir hatırasının kalmadığını belirten Ayşe Türkoğlu haber ekibimize şunları söyledi: “Adres verilerinden dolayı enkaz halindeki oturduğumuz binada, ikametimize hasarsız olarak kaydedilmiş. Adres numaralarındaki değişiklik yüzünden olmalı. Ev sahibimizde yıkık hasarlı görünüyor, kiracı olarak bizde ise e-devlette hasarsız göstermişler. Deprem sonrası evsiz kaldık ve akrabalarımıza sığındık. Geceleri çadırda kalıyoruz, yapacak bir şey yok! E-devlet verilerimizde oturduğumuz yer hasarsız görüldüğü için de hiçbir şekilde de yardım da yok”

Evlerinin enkazı arasında, eşyaları, hatıralarını arayan Ayşe Türkoğlu fotoğraf albümünden birkaç fotoğraf bulduklarını belirterek “Kimi parçalanmış, kimi bütün birkaç fotoğrafımızı bulduk. Benim, kızımın, evli kızım ve torunuma ait fotoğrafları sapasağlam çıkardık. Birçok güzel anılarımız fotoğraflarda kaldı.         Eski günlere dönme konusunda hiç ümidim yok gibi. Eskiye döneceğimizi sanmıyorum. Her şey fotoğraflarda kaldı. Allah’ım bir daha yaşatmasın hiç kimseye, zor…” dedi.

Ahmet Çolakbayrakdar'dan Mithatpaşa mesaisi Ahmet Çolakbayrakdar'dan Mithatpaşa mesaisi

evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_02.17.671evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_01.47.174evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_01.46.607evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_01.38.853evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_01.45.072evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_01.32.014evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_00.05.753evinde anılarını arıyor.mp4_snapshot_00.32.939