Birçok evin hobisi, huzur kaynağı, terapi aracı olan akvaryum balıkları da on bir ilde yüzyılın felaketini yaşatan depremlerde evlerin yıkılması ve hasar görmesiyle ya öldü, ya da depremzede olarak yaşama tutunmaya çalıştı.   

Merkezi Kahramanmaraş olan iki büyük depremde Hatay’ın İskenderun ilçesinde apartmanları ağır hasar alan Kışlal ailesi de kendi canlarını kurtarma derdine düştü. Apartmandan inip, çadır kentte yaşamlarını sürdüren aile, 20 gün sonra evlerine çıktıklarında, akvaryumda Japon balıklarının halen hayatta kalmasına şaştı kaldılar.   

İskenderun Sakarya Mahallesi'nde ikamet eden Emel Kışlal ve kardeşi Soner Eraslan büyük felaketten canlarını kurtararak ağır hasarlı binalarından korkuyla indi, bir daha çıkmaya cesaret edemediler. Yaşamlarını çadır kentte sürdürmeye başladılar.

Büyük felaketin üzerinden yirmi gün geçmişti ki, evlerine eşya almak için çıkmak zorunda kalan aile fertleri, akvaryumda besledikleri Japon balıklarının yaşadığını görünce şaşırdılar.

Açlığa en fazla 2 hafta dayandığı bilinen Japon balıklarının yaşadığını görünce hayretler içinde kalan Kışlal aile fertleri “Biz de balıklarımızın öldüğünü düşünüyorduk ki, 20 gün sonra eve girdiğimizde, akvaryumun içerisinde hayatta olduklarını görünce hem sevindik, hem de şaşırdık. Veterinerler; bu balıklar için en fazla 2 hafta aç yaşayabileceğini söylüyorlar. Onları da akvaryumuyla birlikte yaşamımızı sürdürdüğümüz çadır kente getirdik” dediler.

Temel atma töreni öncesi son kontrol! Temel atma töreni öncesi son kontrol!

Ailesiyle birlikte yaşadığı çadır kentte içerisinde depremzede Japon balıklarının bulunduğu akvaryumunu da getiren Emel Kışlal, balıkların çevredeki çocuklar tarafından ilgi da odağı olduğunu söyledi.

19d14a6a-448e-4107-9b7f-ac4f7474df05ba86f75e-d02b-4a30-98ca-4aa23a4e173e0b74cf64-e3d2-425a-af32-c2f40aeec781