CRM programı normal şartlarda toplamakta zorlanacağınız verileri kolay bir şekilde tek bir yerde toplamanıza olanak tanır. Müşteri yaşam döngülerini sistem üzerinde daha rahat bir biçimde takip etmenizi mümkün kılar. Müşteri etkileşimlerini yönetmek, verileri analiz etmek ve stratejiler geliştirmek için CRM programlarını kullanabilirsiniz. Bu programların amacı müşterileri elinizde tutmanıza yardımcı olmak, satışları artırmak ve müşteri ilişkilerini geliştirmektir.

CRM programları sayesinde müşterilerinizin geçmişteki satın alma işlemlerini ve etkileşim geçmişlerini tek bir alan üzerinden takip edebilirsiniz. Böylece işletmenizdeki ekipler daha iyi müşteri hizmetleri sunabilir. Müşteri hizmetleri ekibiniz müşterilerinizle daha doğru kanallar aracılığıyla etkileşim kurabilir ve müşteri hizmetlerini iyileştirebilir. Ayrıca müşteri verilerinin toplanması, kitlenizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizi daha doğru bir şekilde tespit etmenize imkân tanır ve müşterilerinizin eğilimlerini öngörmenize yardımcı olur.

CRM programları aynı zamanda müşterilerin demografik bilgilerinin de yer aldığı birçok veriyi toplamanıza olanak tanır. E-posta adresleri, isim, adres, yaş, konum ve hatta sosyal medya hesaplarındaki beğeniler gibi birçok veriyi içerir. Böylece müşterilerinizin ilgi alanları hakkında bilgi toplayabilir ve kampanyalarınızı onlara uygun olacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Müşterilerinizin geçmiş satın alma işlemlerini, alışveriş sepeti geçmişlerini, alışverişten vazgeçme oranlarını ve web sitesi ziyaretleri gibi çeşitli eylemlerini toplar. Böylece müşterilerinizin ürün ya da hizmetlerinizi nasıl, ne zaman ve hangi kanallar aracılığıyla satın aldıklarını öğrenmenize olanak tanır.

CRM programı kullanma avantajları nelerdir?

CRM programı kullanmak işletmelere birçok noktada avantaj sağlar. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek programların sunduğu fırsatlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

·         Müşteri verilerinizi toplayabileceğiniz merkezi bir veri tabanı elde etmenizi sağlar.

Turizmde hedef 1 milyon turist Turizmde hedef 1 milyon turist

·         Müşterilerinizi daha iyi tanımanıza olanak tanır.

·         Potansiyel müşterilerinizle olan tüm iletişim ve etkileşimlerinizi kolaylıkla yönetmenize imkân tanır.

·         Bazı veri girişlerini otomatikleştirmenize yardımcı olur.

·         Alıcılarınızın satış hattı boyunca nerede olduğunu daha rahat bir şekilde incelemenize olanak tanır.

·         Müşterilerinizi kolaylıkla segmentlere ayırabilir ve böylece müşterilerinize özel kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

CRM programı kullanarak işletmenizin müşteri ilişkilerini daha iyi yönetmesini sağlayabilir, satışlarınızı artırabilir ve müşteri memnuniyet seviyelerinizi artırabilirsiniz.

Editör: Halit Sapmaz