Hatay’ın İskenderun ilçesinde Belediye Meclisi, gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere yılın ilk toplantısını Belediye Başkanı Fatih Tosyalı başkanlığında gerçekleştirdi.

"Terzi esnafı tamirat-tatilatla ayakta duruyor!" "Terzi esnafı tamirat-tatilatla ayakta duruyor!"

İskenderun Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıda gündemin ilk iki maddesi komisyon raporları hazır olmadığı için ertelendi. Gündemin üçüncü maddesinde yer alan Belediye Sanat galerisinin Adalet Bakanlığı İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğüne 31 Mart 2024 tarihine kadar bedelsiz olarak tahsis edilmesi komisyonca uygun görülmediği için reddedildi. Gündemin dördüncü maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre belediye meclisi 2023 yılı içerisinde izin yamayacak.

Beşinci madde gereği 3 kişilik Denetim Komisyonuna kapalı oylamayla Erdem Ünlü Çetinkaya, Seçkin Yıldırımöz ve Murat Fatin Bereketoğlu seçildi. Altı ve yedinci maddelerde, Belediye Meclisinin 2022 yılı içerisinde yapılan 15 toplantının 12'sine katılmadığı tespit edilen meclis üyeleri İlhan Cengiz Gürpınar ve Abidin Güney’in meclis üyeliklerinin düşürülüp düşürülmeyeceği görüşüldü. Savunmaları dinlenen Gürpınar ve Güney’in meclis üyelikleri meclis kararıyla düşürülmedi. Gündemde yer alan 8, 9, 10, 11, 12, 13 ve 14. Maddeler imar komisyonuna gönderildi.

Ormanlık alanın liman amaçlı kullanılması yönündeki imar değişikliğinin yer aldığı 12. Madde ile ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Mecit Boğusoğlu; “İskenderun’a yapacağımız en büyük hizmet doğasına sahip çıkmamızdır. Asla sanayiciye karşı değiliz, denizlerimizin, ormanlarımızın katledilmesine karşıyız. Mevcut alanların kullanılmasından yanayız, ormanlarımızın yok edilmemesi lazım” diye konuştu.

15, 16, 17 ve 18. Maddelerinde belediye personeli ve aldıkları ücretler ile ilgili konular plan bütçe komisyonuna gönderildi. 19, 20 ve 21. maddelerde yer alan Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imzalanması; çevre kirliliğinin giderilmesi amacıyla yapılacak çalışmalarda, konutlardan bitkisel atık yağların toplanması ve bertarafı ile ilgili lisanslı firmalarla sözleşme imzalanması için Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 22. Maddesi olan ‘Frenkçiftliği 1493 nolu parsel üzerine 1 adet açık ve 1 adet veya 2 adet kapalı yüzme havuzunun içerisinde bulunduğu kompleks bir tesisin yapımı için Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Spor Toto Teşkilatının reklamlarının yer alması karşılığında reklam geliri elde etmek için Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’ya sözleşme imzalama yetkisi verilmesi ile ilgili Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

23. madde ‘Belediyemize ait Karayılan Mahallesi 256 ada 1 parsel sayılı taşınmaz, İskenderun Demir ve Çelik Anonim Şirketi Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmiş olup, bu nedenle 4737 Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu ve 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre işlemleri yerine getirmeye ve satışı yönünde karar alınması, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre taşınmaz satımına yönelik alınan meclis kararını uygulamak üzere Belediye Başkanına ve Belediye Encümenine yetki verilmesi ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğü teklifi’ CHP Grubunun red oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

24. madde ‘Mülkiyeti Belediyemize ait İskenderun Şevre Mahallesi 2630 ada 1 parsel sayılı taşınmaz için Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine İntifa hakkı verilmesi, mülkiyeti Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine ait İskenderun Aşkarbeyli Mahallesi 6443 parsel sayılı taşınmaz için ise İntifa hakkı alınması için Belediye Başkanına ve Belediye Encümenine yetki verilmesi ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğü teklifi’ de oy birliğiyle kabul edildi.

Söz konusu madde ile ilgili bilgiler paylaşan Başkan Fatih Tosyalı; “TEDAŞ binası tarihi bir bina, bu nedenle normal bir proje olmuyor. Anıtlar Kurulundan onaylanması gerekiyor. İki ay önce protokol imzalandı. 5 ay içerisinde projelendirilip, izin alınıp başlanacak, yapım süresi de var. Orası çok önemli meydan görünümü kazanacak” dedi.

Meclis oturumu başında gündem dışı verilen iki teklif de ilgili komisyonlara sevk edildi.

IMG-20230104-WA0010