CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İl Başkanlığı’nda Hatay’a Sahip Çıkıyoruz Çalışma Grubu olarak Hatay’ın yanında olduklarını belirterek açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın başkanlığını yaptığı Çalışma Grubu'nda, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve Bahadır Erdem’in yer aldığı çalışma grubu, Hatay'da STK ve belediyelerde ziyaretlerde bulunarak rezerv alan uygulamaları başta olmak üzere her türlü toplumsal mağduriyet ve şikayetler ile deprem sonrasında devam eden halk ihlallerini ve çözüm önerilerini dinledikleri ve değerlendirdikleri kaydedildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan; “Hatay’da büyük sıkıntılar var. Örneğin az hasarlı binanız var. Devlet dedi ki binanı güçlendirebilirsin. Şimdi o binanın mülkiyet hakkı askıya alınmış durumda rezerv alan edildiği için. Orada hiç bina yapılmamış parsel sahiplerinin sorunları var. Ne olacağıyla ilgili, evlerine yaptıkları masrafları nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Burada hassas davranılmadığı görülüyor.

Rezerv alan ilan edilmiş bir yerde vatandaş az hasarlı binasını güçlendirme yapmış. Sağlıklı bir konut haline getirmiş evin içinde eşyaları varken, rezerv alanın tamamı yıkım ihalesine verildiği için, içindeki demir ve enkazdan çıkacak kıymetli ne varsa vatandaşın evini geliyor yıkım ekipleri kimseye sormadan yıkıyorlar.

Devletin en çok hassasiyet göstermesi gereken yer deprem bölgesidir. Burada bu hassasiyet gösterilmiyor. Vatandaşın süreç başı ve sonu arasındaki maliyet farkını hesaplayıp vatandaştan para alacaklarını söylüyorlar. Vatandaşa boş taahhütname imzalatılıyor. Depremle sarsılmış vatandaşların boş taahhütnameye imza attırılmasını doğru bulmuyoruz. ”dedi.

Chp Li Bakan 1

YAPI DEDENETİMDE TEKEL OLUŞMUŞ

Bakan, Yapı denetim firmaları tekel oluşturmuş. yedi firma var ve gayrı resmi olarak kontrol yapmak için 500 Bin TL-700 Bin TL para alıyorlar diyerek şöyle konuştu:

“ Devletin bunların kontrolünü yapıyor olması lazım. Ama maalesef bunun kontrolünün yapılamadığını görüyoruz. Deprem yönetmeliğine uygun yapılmış binalar %2’sini oluşturuyor. %98’i deprem yönetmeliğinden önce yapılan bina. Japonya bu depremin sonuçlarına göre deprem yönetmeliğini değiştiriyor. Biz deprem yönetmeliğini yenilemeden %2’lik kısımdaki binalar için söylüyorum. Aynı deprem yönetmeliğiyle aynı koşullarda aynı lokasyona bina yapıyoruz. Yani aynı depremi yaşadığımızda o binalar tekrar yıkılacak. Bununla ilgili bir çalışma olmadığını görüyoruz.

 Japonya bu depremi örnek alarak deprem yönetmeliğini yenilerken bizim de buranın özel koşullarına ilişkin olarak fay hattının tespiti, Asi Nehri’nin kenarındaki kırılmaların tespit edildiği bir çalışma yapılıp bu çalışmaya göre mevcut deprem koşulları yeniden geldiğinde bu binalar yıkılmayacak şekilde bir yönetmelik yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

MİMARLAR VE MÜTEAHHİTLER GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bakan, Deprem felaketinin ardından en çok etkilenen mimar ve mühendisler oldu. 6 Şubat depreminin yarattığı yıkımdan dolayı mimar ve mühendisler neredeyse günah keçisi ilan edildi. Çok sayıda tutuklu mimar mühendis var. Ve kamu binaları yıkıldı. Bundan dolayı tutuklu kimse yok. Diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“ ODTÜ’nün verdiği raporlar var. Deprem yönetmeliğine uygun olarak gereken yasal koşullara uygun olarak yapılmış ve yıkılmış. O binanın mimar mühendisler tutuklu. Bununla ilgili de Adalet Bakanlığı’nın yargı süreçlerinin hızlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yıkımın tüm sorumluluğu mimar ve mühendislerde değil. İktidar da üzerine düşen sorumluluğu almalı.

Rızvanoğlu: "Vatandaş memleketine tatile gidemedi" Rızvanoğlu: "Vatandaş memleketine tatile gidemedi"

Biz Hatay’a sahip çıkıyoruz. Hatay’a sahip çıkmaya devam ediyoruz. Tüm Hataylılar bilsin. CHP burada olmaya devam edecek. Genel Başkanımızın çok sevdiğim bir lafı var. Karıncanın kardeşi var, yalnız değilsiniz. Karıncanın gücü birlikteliğindedir. Karıncanın kardeşi var, Hatay’ın kardeşi var. O da Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Hatay’ın yanında durmaya devam edeceğiz”

Editör: Ufuk Aktug