Yüzyılın felaketinden sağ kurtulan, zor şartlarda dahi mücadeleden vazgeçmeyerek çadırda, konteyner kentte üniversite sınavına hazırlanan ve Türkiye 18’incisi Yusuf Yıldız, hayali doktorluğa bir adım daha yaklaştı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin büyük yıkıma neden olduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde de ocaklar söndü, aile fertlerini yaşamdan kopardı, felaketi hayatta kalarak atlatanlar da zor şartlarda yaşama tutunmaya çalıştı. 6 Şubat öncesi hayatın zorlaştığı, deprem bölgesinde hayat eski günlerden eser yoktu.

Kayıplar yaşayanlar arasında üniversiteye hazırlanan çok sayıda genç de 6 Şubat sürecinin ardından üniversite sınavlarına kalan süreyi iyi değerlendirebilenler başarıyı yakaladı.

Anadolu Vakfı burs başvurularında son günler Anadolu Vakfı burs başvurularında son günler

Enkaza dönen kentte çalışma azminden bir şey kaybetmeyenler arasında yer alan Yusuf Yıldız, Üniversite sınav hazırlıklarına ara vermedi, çadır ve Konteyner kentte çalıştı, sınavdan ise aldığı sonuçla ülke gündemine girdi.    

Felaketi hayatta kalarak atlatanlar kendini şanslı hissetti, ancak kayıpların verdiği sosyolojik yıkıma kapılanlar, psikolojik yardım almak zorunda kaldı. Deprem sonrası toplumdaki kayıplar, zor şartlar nedeniyle insanların hayatı yeni bir yola girdi.  

Depremzede Yusuf Yıldız ÖSYM Temel Yeterlilik Sınavında ek puanla Türkiye 18’incsi olmasıyla yurt genelinde akranlarına örnek gösterildi. Gençlerin hayatını şekillendirecek olan ve merakla beklenen ÖSYM yapılan tercihlerle ilgili sonuçları adaylara gönderdi. Alan Yeterlilik Sınavında 528 puan alan depremzede Yusuf Yıldız, Yükseköğrenim tercihini çocukluk hayali olan doktorluk için bir adım yaklaştığı, Marmara Tıp fakültesini tercih etti.

Yüzyılın felaketini yaşayarak, azminden hiçbir şey kaybetmeme başarısı gösteren, depremzede Yusuf Yıldız, en büyük hayali Tıp fakültesini kazanıp doktor olmak istediğini ve hayaline bir adım daha yaklaştığını gösterdi.

b818a39a-2c12-4996-8958-03647658039byusuf-yildizb3e6fd11-2a42-46b0-bf36-1acf0542c14e59b3285c-93c8-4caa-91b3-3bfb9440582e