Vücut sağlığını koruyarak hem psikolojik hem de biyolojik olarak, daha rahat günler geçirebilirsiniz. Yorgun günlerin ardından konforlu ve kaliteli bir yatakta dinlenmenin, tatil günlerinde uzun uzun uyumanın tadını çıkarmak isterseniz, Bellona ile en iyi yatak modellerini seçerek konforu evinizde hissedebilirsiniz.

Vücut sağlığını korumaya yardımcı olan yataklar sayesinde, bel ve sırt ağrılarından uzak kalmak çok kolay. Çünkü Bellona, gelişmiş yatak teknolojisi ile ürettiği yatak modellerini sunuyor. Uyku kalitenizi artıran akıllı fikirler sayesinde, vücut sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Yaşam alanında iyi bir yatak kullanmak ve sağlıklı uyumak için size bu içeriğimizde, en önemli tüyoları vereceğiz.

Genç, yetişkin, bebek yataklarını seçerken dikkat etmeniz gereken özellikleri, bu içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz!

Vücut Sağlığı İçin En İyi 6 Yatak Seçimi Tüyosu

●     Kendiniz için ideal yüksekliği belirleyin.

Erzin İlçe Stadında 19 Mayıs coşkusu… Erzin İlçe Stadında 19 Mayıs coşkusu…

●     Yatak dolgu malzemesini özenle seçin.

●     Yatak sertliğini vücut yapınıza göre belirleyin.

●     Vücut ağrılarına karşı ortopedik yatak seçin.

●     Yatağın dokusunu ve yapısını test edin.

●     Hareket transferini önleyen modelleri inceleyin.

1) Kendiniz İçin İdeal Yüksekliği Belirleyin

Yatak odasında kaliteli ve sağlıklı uyku sunan bir yatak kullanmak için öncelikle yatağın yüksekliğini belirlemelisiniz. Baza ya da yatak seçerken rahatça kullanabileceğiniz yüksekliklere odaklanabilirsiniz. Diz ve eklemlerinize sorun oluşturmayacak yataklara hem rahatça geçebilirsiniz hem de sağlıklı şekilde uyuyabilirsiniz. Bu kriteri çocuk yataklarında da göz önünde bulundurmalısınız.

Sağlıklı bir yatağın ideal yüksekliği ortalama 50 ile 70 cm arasında tasarlanır. Bu ölçülerdeki yatakları odanızda uzun süre kullanabilirsiniz. Uyku anında size konfor sağlar.

2) Yatak Dolgu Malzemesini Özenle Seçin

Vücut sağlığını korumak için yatağın dolgu malzemesinin çok iyi olması gerekir. Özellikle de organik ve doğal malzemelerle doldurulan yatak çeşitleri size senelerce rahat uyku imkanı sağlar. Yatağın hava geçirgenliği olmasına, ağırlığınıza uyum sağlaması, vücudunuzu yormaması önemlidir.

Yatak yaylarının da son derecede kaliteli olması, dolgu malzemesini korur. Bu nedenle, kalite sınırları içinde üretilen yatakları seçerek vücut sağlığınızı koruyabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

3) Yatak Sertliğini Vücut Yapınıza Göre Belirleyin

Vücut yapınız, boyunuz ve kilonuz yatak seçimini etkileyen faktörler arasındadır. Size sunulan yatakların sertliği çeşitli şekilde karşınıza çıkar. Çok sert yatakta yatmak ya da çok yumuşak yatak seçmek sağlığınızı olumsuz açıdan etkileyebilir.

Dengeyi sağlamak için, orta sertlikte üretilen yatakları seçmeniz önerilir. Böylece, bel ve sırt ağrılarından uzak şekilde uyuyarak vücut sağlığınızı korumuş olursunuz.

4) Vücut Ağrılarına Karşı Ortopedik Yatak Seçin

Uyurken veya dinlenirken vücudunuzun gevşemesi gerçekleşir. Bu gevşeme sayesinde kaslarınız açılır ve rahatlarsınız. Bu rahatlığı yaşamak için ortopedik yataklarda uyumanız önerilir. Vücut ağrılarını önleyebilen ortopedik yataklar, vücudun ağırlığını yatak üzerinde dengeler.

En doğru ve düzgün uyku pozisyonunu sağladığı için, genel vücut sağlığını da korur. Sabah uyandığınızda dinlenmiş ve rahatlamış şekilde güne başlayabilirsiniz.

5) Yatağın Dokusunu ve Yapısını Test Edin

Yatak seçiminde önceliğiniz vücut sağlığınız ise, yatakları deneyerek ve inceleyerek satın alabilirsiniz. Kullanılan kumaşın dokusunu, dikişleri, yatağın yüksekliğini, hava akışının sağlandığı noktaları ve genişliğini yerinde inceleyebilirsiniz.

Bellona şubelerini ziyaret ederek sizin için önerilen en iyi yatakları, yerinde görebilirsiniz. Böylece sağlığınızı koruyan ve daha iyi uyku kalitesi sunan yatakları, emin şekilde satın alabilirsiniz.

6) Hareket Transferini Önleyen Modelleri İnceleyin

Yatağınızı partneriniz ile paylaşıyorsanız, uykunun bölünmemesi için hareket transferini önleyen modelleri seçmelisiniz. Dönme ve hareket halinde uykunuzun kaçması, psikolojik ve biyolojik olarak sizi yorabilir. Bu yorgunluğu her zaman önlemek için hareket transferini önleyen modelleri, yatak odanızda kullanabilirsiniz.

Bellona yatak modellerini incelediğinizde, hareket transferini önleme, vücut ağırlığını yüzeye eşit şekilde dağıtma, terlemeyi önleme ve vücudun rahatlamasını sağlama özelliklerini görebilirsiniz!

Doğru Yatak Seçiminin Vücut Sağlığına Etkisi Nedir?

Düzenli olarak dinlendiğiniz ve uyuduğunuz yatağın, sağlığınızı koruyacak şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Sıradan ve düşük kalitede bir yatakta uzun süre uyumaya devam ederseniz, bir zaman sonra bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz olacaktır.

Ağrıları yaşamamak için kendinize en iyi yatağı almalısınız. Aynı şekilde, bebek ve gençlerin de sağlıklı omurga gelişimleri için iyi bir yatakta uyuması önerilir. Doğru yatak seçiminin vücut sağlığına olan etkilerinden bahsederek, sizleri en iyi yatak seçimi konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

●     Doğru yatak, konfor ve destek sağlayarak daha derin, daha dinlendirici bir uyku sunacağı için her sabah kendinizi daha iyi hissedersiniz.

●     Önerilen şartları taşıyan yatakları temin ederek omurganın doğru hizalanmasına, sırt kaslarının rahatlamasına ve gerilimin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

●     Baş ve omuz bölgesindeki ağırlığı dengeleyen yatakları kullanarak boyun ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

●     Dolgu malzemesi organik ve kaliteli olan yatakları seçerek alerjen etkiler yaşamadan uyuyup dinlenebilirsiniz.

●     Çocuk ve genç yataklarında sağlıklı seçimler yaparsanız, kas ve kemik gelişimini büyüme çağında korumuş olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vücut İçin En Sağlıklı Yatak Hangisi?

Vücudunuz i̇çin en sağlıklı yatağı kullanmak istiyorsanız, birçok kritere dikkat etmelisiniz. Malzemesinin organik olması, dolgusunda veya kumaşında  at kılı, Hindistan cevizi kabuğu lifi, pamuk gibi malzemeler yer alması, ideal yükseklikte olması önemlidir.

Sağlık İçin Yatak Nasıl Olmalı?

Yatağınızı seçerken boyunuzdan en az 20 cm uzun olması önemlidir. Yatağın sizin i̇çin rahatlık sağlamasına dikkat etmelisiniz. Ortalama 95 cm genişlik, bir kişi için önerilir. Sağlığınız i̇çin uygun yatak ve baza modelleri seçmeden önce, içeriğimizdeki bilgileri yeniden inceleyebilirsiniz.

Sağlık İçin Sert Yatak Mı Yumuşak Yatak Mı?

Yataklar çeşitli sertlik derecesinde göre üretilmektedir. Biyolojik ve ortopedik açıdan değerlendirme yapıp kendinize en iyi yatağı alabilirsiniz. Çocuklar ve yetişkinler için orta sertlikteki yataklar daha sağlıklı olduğu için önerilir.

Kas Ağrıları İçin Hangi Yatak Kullanılmalı?

Sürekli kas ağrısı yaşıyorsanız, size en uygun ve rahat uyku imkanı sunan yatağı Bellona’da bulabilirsiniz. Ağrıların oluşmasını önleyebilen, vücut ağırlığını dengeleyen ortopedik yatak ve baza modelleri sizi Bellona’da bekliyor. Lateks yataklar, kas ağrılarını hafifletme ve önleme özelliğine sahiptir. Lateks yatak modellerini ve daha fazlasını Bellona ile keşfedebilirsiniz!

1b

25A973Cb Df33 4B96 Adde 5420F1F76867

Editör: Halit Sapmaz