İskenderun Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Bölüm Şefi Neslihan Tuncer, Türkiye ulusal Ajansı’nın desteğiyle Güçlü istihdam büyük bir adım ben Avrupa’dayım isimli projeleriyle öğrencilerine 4 haftalık sos yapımı eğitimini staj dönemlerinde aldıklarını ardından 15 öğrencinin başarılı olduğunu belirtti.

Tuncer, çok çeşitli sos türlerinin olduğunu eğitimde bunların yapımını verirken öğrencilerin kendilerine özgü katkılarıyla da renklendirildiği ve tatlandırıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: 

“Projemiz Viyana ve Prag bulunan restoranlarda düzenlendi. Uluslararası sos çeşitlerini öğrenmelerine yönelik öğrencilerimiz Yurt dışında özellikle Türk kültürüne ait damak tadımızın soslarından kendi becerilerini katarak ürünler sundular. Ekmeğin sosu Chimichurri, makarnanın sosu Arabiata sosu, Tavuğun sosu ıspanak, gibi birçok sos çeşidi büyük ilgi gördü.”

BİZ ÇOCUKLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

İskenderun Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Naciye Güneş, Viyana ve Prag’da düzenlenen etkinlikte kendi ülkemizden götürdükleri baharatlarla kendi becerilerini ve sevgilerini de katarak soslar yaptılar. Özbeklerin en iyi şeflerinin yamaklarının çalıştığı restoranda gerçekten ayakta alkışlandı kızlarımız biz onlarla gurur duyuyoruz.” diyerek şunları söyledi:

“İskenderun sahil mesleki ve teknik Anadolu Lisesi kızları olarak öğretmenleri olarak Türk mutfağının yetkinliğini Türk mutfağının becerisini aromasını lezzetini Türkiye cumhuriyetinin dışına taşımakla mükellef olduğumuzu bildirdik ve bunu da çok güzel kanıtladık diye düşünüyorum. Kızlarımıza yurt içi hem de yurt dışından teklifler geldi. Antalya ve özellikle turistlik bölgelerden, bu teklifleri gelecek yıl sürecin de değerlendireceğiz.”