Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremde ağır hasarlılar listesine alınan kentin merkezi yerinde, riski bulunmadığı belirtilen binada bir esnaf yüksek kiralar yüzünden işini devam ettirmek zorunda kalıyor.  

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleriyle büyük zarar gören Hatay’ın İskenderun ilçesinde birçok bina yıkıldı, çok sayıda binada da ağır hasar oluştu. Kent merkezinde Şehit Pamir Caddesi ile Havuzlu çarşı köşesinde en işlek noktada bulunan ağır hasar raporu verilen 6 katlı binanın üst katlarındaki işyerleri depremin ilk gününden itibaren boşaltıldı.

Ağır hasarlılar listesinde yer alan, sırasını bekleyen binada ise bir esnaf, her gün işyerini açarak faaliyetlerini sürdürmek zorunda kaldı. Bina ile ilgili yıkım kararı alındığını ancak, risk oluşturmadığını belirten esnaf tüm işyerlerinin terk ettiği binada halen faaliyetlerine devam etme sebebiyle ilgili şunları söyledi: “Binamız ağır hasarlı, esnaf olarak içeride idare ediyoruz. Şuan yer bulmak çok zor. Bilirkişi, Kaymakamlık ekibi, AFAD tarafından bina incelendi, kontrol edildi. Kontrollü bir şekilde zamanı geldiğinde yıkılacak. Şu an her hangi bir şekilde tehlike arz etmiyor. Sıraya alındı, bina yıkımı için bekleniyor…”

KİRALAR ÇOK YÜKSEK!

Çarşı merkezinde herkesin terk ettiği binada, faaliyetlerini sürdüren tek işyeri sahibi esnaf “Kiralar da çok pahalı, biz de bir şekilde burada idare ediyoruz. 6 ay içerisinde karar verildi, yıkılacak. En son çarşı içi diye düşünülüyormuş. Dükkan kiralarının aylık 25 bin ya da 50 bin arasında, burada kalarak risk almak da hoş değil ama ekonomik anlamda da insanlar zor durumda bırakıyorlar birbirlerini. Biz de zor durumda kalanlardan biriyiz” dedi.

bb3c6978-44a1-482c-9049-a72d8bedbfa4a87f07d4-826a-4185-80a8-f9814b4a6180