Bölgede çelik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde örgütlü bulunan Türk Metal Sendikası 1 Nolu İskenderun Şube Başkanı Çakır Varan, Cumhuriyetin yüzüncü yılına ‘Cumhuriyet Sözleşmesi’ne başladıklarını söyledi.

Üyeleri ile kamuoyunu bilgilendirmek üzere açıklama yapan Türk Metal Sendikası 1 Nolu İskenderun Şube Başkanı Çakır Varan “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ‘Cumhuriyet Sözleşmesi’yle başlıyoruz. Her kademesinde üyelerimizin emeği olan bu toplu iş sözleşmesi, 2023-2025 yıllarını kapsayan MESS grup sözleşmeleri taslağımızı üyelerimizle paylaştık, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çakır Varan verilen teklifle ilgili de bilgiler aktararak “Birinci altı ay için, çekme olarak 65 lira saatlik ücretinin, altında olan arkadaşlarımızı önce 65 TL’ye çekeceğiz. Yüzdesel olarak %80 zam yapacağız, arkasından da kıdemli arkadaşlarımıza her yıla üç TL zam yapacağız. Bu taslağımız birinci altı ay için teklif ediyoruz. Sosyal haklarımıza %150, yıllık bazda topladığımızda %119 ilk altı aya teklif talebimiz var. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de enflasyon artı %5 olmak üzere toplamda %15’lik teklifimiz var. Bunun haricinde yaşadığımız ekonomik sıkıntıdan dolayı toplu paramıza binaen, Toplu Sözleşmemiz bitene kadar 1 Eylülden geçerli olmak kaydıyla her aya 5 bin TL teklifimiz var. Genel Başkanımızın çizdiği yolda sonuna kadar mücadele ederek taslağımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.   

Alınteri ve emeğimizin karşılığını almak için vereceğimiz mücadeleye #Başlıyoruz2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi taslağımız hayırlı olsun...#cumhuriyetsözleşmesi.mp4_snapshot_01.41.890