Başkan Medine Yayman, gerçekleştirdikleri etkinlikte mevcut emekli maaş kriterlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, 2008 yılında yürürlüğe giren emeklilik yasasının iptal edilmesi çağrısında bulundu, yeni bir emeklilik yasasının emekli örgütlerin görüşleri doğrultusunda hazırlanması gerektiğini söyledi.

Sendikanın talepleri arasında, maaş güncelleme katsayısının yeniden düzenlenmesi, maaş bağlanma oranlarının güncellenmesi ve üst taban sınırının kaldırılmasının yer aldığını aktaran Yaman, ayrıca intibak yasası çıkarılması, memurlara verilen ancak emeklilere verilmeyen seyyanen ödemenin tüm emeklilere sağlanması, en düşük emekli maaşının yeni işe girmiş en düşük maaş alan memurun maaşı seviyesine eşitlenmesi talepleri de sıraladı.

Kademelendirilmiş emekli maaşları için prim günü, eğitim ve diğer kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Yayman, sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması ve kolay erişim sağlanması gerektiğini ifade etti.

Bayram ikramiyelerinin yılda dört kez ve asgari ücret düzeyine yükseltilmesi gerektiğini de dile getiren Başkan Medine Yayman, emekli sendikalarının engellenmemesi ve tanınması gerektiğini, uluslararası sözleşmelerin esas alınması ve iç hukukta düzenlemeler yapılması gerektiğini dikkat çekti.

İskenderun'da gerçekleştirilen bu önemli etkinlikte emeklilerin sesi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Yayman, topladıkları imzaları ilgili mercilere ileterek taleplerinin takipçisi olacaklarını kaydetti.