Yüzyılın felaketine neden olan depremle büyük yıkımlar ve yaşadığı travma yüzünden hedefinden uzaklaşan LGS ve YKS’ye hazırlanan depremzede öğrenciler Gemide aldıkları eğitim, sunulan imkanlarla yeniden hedefe odaklandı.

On bir ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremde Hatay’ın İskenderun ilçesinde geleceğin teminatı olan gençler, deprem travmasıyla kendileri için çok önemli olan LYS (Liseye Geçiş Sınavı) ve YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) hazırlıkları sekteye uğradı.

Meydana gelen yıkımla evsiz kalan, yakınlarını kaybeden depremzede öğrencilerin imdadına yüzer eğitim kurumuna dönüştürülen Karadeniz Holding’e ait Karadeniz LifeShip Rauf Bey Gemisi yetişti. Sınavlara hazırlanan yaklaşık bin öğrenci eğitmenler ve sunulan olanaklarla tam bir eğitim kampı ortamında, depremle uzaklaştıkları hedeflerini yeniden yakaladı.  

Karadeniz LifeShip Rauf Bey Gemisinde sunulan eğitim ortamını yakından görme imkanı bulan İskenderun.org ekibi burada sınavlara hazırlanan depremzede öğrenciler ile röportaj yaptı.

Gemide yaşayan depremzede öğrenciler, öğretmenlerinden etüt ve sınavlardan verimli bir sonuç aldıklarını, deprem sonrası kitap yüzü açamadıklarını, ancak gemide hem netleri hem de ortalamalarının yükseldiğini söylediler.

Öğrenciler İskenderun.org mikrofonlarını şunları paylaştı:

“Depremden dolayı çok etkilenmiştik evde ders çalışma fırsatımız olmuyordu. Gemiyi bizim için tasarlamaları çok güzel olmuş. Burada her şeyden yararlanabiliyoruz. Bizim için birçok şey yapılıyor. Sınavlara, denemelere giriyoruz. Özel dersler veriliyor. Akşamları da dersler görüyoruz. Boşta kalan sürede de etüt almamız da bizim için çok yararlı oluyor. Depremden önce çalışabiliyorduk ama depremden sonra, bir duraksama dönemimiz olduğu için biraz eksiklerimiz var. Akşama kadar ders çalışmamızın yararını görüyoruz…”

Depremin kendilerini çok etkilediğini, hiç ders çalışamadıklarını, psikolojik olarak da çok çöktüklerini aktaran öğrenciler “Ama burası çok güzel tasarlanış, her avantajdan yararlanabiliyoruz ve ders çalışıyoruz, ilgileniyorlar bizimle, çok memnunuz mağdur değiliz. Burada olan hocalarımız yardımcı oluyor ders çalışmamızda yemek aralarımız oluyor ondan sonra tekrar ders çalışıyoruz. Günümüz gemide çok iyi geçiyor. Evde çalışamıyorduk depremden dolayı buraya geldik burada günümüz çok verimli bir şekilde geçiyor. Etütlerimizde de zamanımızı verimli geçirmeye çalışıyorum. Sınava kendimi hazır hissedebiliyorum artık depremden sonra baya toparlanmış hissediyorum kendimizi” diye konuştular.

IMG_20230523_131914IMG_20230523_115637IMG_20230523_115441IMG_20230523_115300IMG_20230523_113740IMG_20230523_113428-1