Adaylığı partili partisiz her kesimce eleştiri bombardımanına tutulan Cumhuriyet Halk Partili Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Lütfü Savaş, dün 6 Şubat felaketinin yıldönümünde şahsına yapılan harekete, kamuoyunda adaylıktan çekileceği yönündeki söylemlere cevap vermek üzere basın toplantısı düzenledi.

HATAY BİZİM CANIMIZ, TÜRKİYE BEDENİMİZ

6 Şubat depreminin yıldönümünde yaygın basından Hatay’a gelen, mateme ortak olan, sorunlarını yansıtan tüm gazetecilere teşekkür eden HBB Başkanı ve adayı Lütfü Savaş “Zaten yereldeki arkadaşlarımız Hatay’daki sorunları her gün dünya ile paylaşıyorlardı onlara da teşekkür ediyorum. Hatay’da oynanmak istenen oyunları net bir şekilde biliyoruz. İktidarın, Hatay’ı Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı tarafından yönetilmesinin istenmediğini biliyoruz. Hatay’da sığınmacı işgaline karşı asla sessiz kalmayacağımı herkese beyan etmek istiyorum. Hatay’da imar rantına izin vermeyeceğimi herkesle paylaşmak istiyorum. Hatay’ı da tehditlere teslim etmeyeceğimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuç itibariyle Korkmayacağım, sinmeyeceğim yılmayacağım. Hatay bizim canımız, Türkiye bedenimiz, bu can bu bedenden çıkarsa nice olur halimiz” diye konuştu.

On yıldır Cumhuriyet Halk Partisinin Belediye Başkanı olduğunun altını çizen HBB Başkanı ve adayı Lütfü Savaş “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son emaneti, Hatay’da bu serhat şehrinde Cumhuriyet Halk Partisine girme sebebim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine aşık olmam, onun milli duruşuna saygı göstermem, onun emanet ettiği bu şehre sahip çıkıp, burayı Türkiye Cumhuriyeti’nin mutlu huzurlu bir serhat şehri olmasına devam etmesi için gayret etmemdir. Anı duygularla Cumhuriyet Halk Partisi adaylığım devam ediyor ve biz seçimi kazanacağız. 31 Martta herkes algıyla gerçek arasındaki farkı görecek” şekkinde konuştu.

Hatay’ın üzerinden çeşitli oyunlar oynanmak istendiğini ve her zaman Hatay halkının bu tarz oyunlar karşısında dik duracağını söyleyen Başkan Savaş, “ Hatay’da oynanmak istenen oyunları net bir şekilde biliyoruz. İktidar tarafından Hatay’ı Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmesinin istenmediğini biliyoruz. Hatay’da sığınmacı işgaline karşı asla sessiz kalmayacağımı herkese beyan etmek istiyorum. Hatay’da imar rantına izin vermeyeceğim. Hatay asla tehditlere teslim etmeyeceğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Korkmayacağım, sinmeyeceğim ve yılmayacağım. Hatay bizim canımız. Türkiye de bedenimiz. Bu can bu bedenden çıkarsa nice olur halimiz” dedi. 

“HEMŞEHRİLERİME HATAY’A SAHİP ÇIKMA ARZULARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM” 

Anma töreninde yaşanan provokasyon ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Savaş şunları anlattı: “Olaya bütüncül bakmak lazım. Olayı tek bir kişinin üzerinde demek doğru olmaz. Ben 6 Şubat’tan dört beş gün önce uyarıldım. Provokasyonların olacağını ve belli grupların olduğunu söylediler. Ben hemşehrilerimizin içinde her gün geziyorum. Gerçekten de Hatay’da deprem sonrası insanların beklentisine zaman zaman cevap veremediğimiz veya eksiğimiz de olabilir. Biz hemşehrilerimizin sitemlerini emir sayarız. O sitemler ne ise o sitemlerin karşısında sıkıntıları da tamir ederiz. Biz hemşehrilerimiz ile 15 yıldır birlikte çalışıyoruz. Hemşehrilerimizin bu konudaki iyi niyetine Hatay’a sahip çıkma arzularından dolayı çok teşekkür ederim.”

“HATAYLILAR HAKLI OLARAK ÇOK KIZGIN VE ÖFKELİ, HERKESİ PROTESTO ETMEK HAKLARIDIR”

Başkan Savaş basın toplantısının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında da, “6 Şubat yıldönümü anma törenlerinde yaşadıklarımız sadece provakasyon mu? Elbette değil” dedi. 

“Siyasileri protesto edenlerin hepsi provakatör mü? Kesinlikle hayır!” değerlendirmesinde bulunan Savaş,  “Hataylılar haklı olarak çok kızgın ve öfkeli, canları çok yandı. Herkesi protesto etmek haklarıdır. Ancak Belediye Başkanı olarak bazı provokasyonların beklendiğini biliyordum. Bazı gruplar hazırlık yapıyor diye uyarıldım. Ben her zaman toplum içinde olan bir insanım. Sayın Genel Başkanım Özgür Özel ve İBB Başkanımız ile toplumun içinden anıta yürüdük. Hiçbir sorun yoktu ama maalesef orada provokasyonla karşılaştık. Siz muhalefet partisi liderini, Büyükşehir Belediye Başkanını protesto ettirmek isteyebilirsiniz, durdurmayabilirsiniz ama Sağlık Bakanı gelmiş, orada her şey olabilirdi. Din adamlarımız konuşurken su şişeleri, çakmaklar atıldı. İçimize kadar girip slogan atan insanlar vardı. Müftü’nün hemen yan tarafında bir kişi çıkıp sağlık bakanına sataştı. Halkımız için herkes için daha ciddi güvenlik tedbiri alınmalıydı. Hatay halkının karşı karşıya olduğu temel problemlerin ve ihtiyaçların göz ardı edilmesine neden olan bunların, bu linç kampanyasının sebebini hepimiz biliyoruz.”  şeklinde konuştu. 
 
“GÖKHAN ZAN İLE ARAMDA HİÇBİR KIRGINLIK YOK” 

Eski Futbolcu Gökhan Zan ile hiçbir sorunu olmadığını da söyleyen Savaş, “ Ben futbolcu bıraktığında ona kucak açtım. Geçen seneye kadar Hatayspor’daydı. Benden helallik isteyerek Avrupa’da eğitim alacağını söyleyerek vedalaştı. Aramızda hiçbir kırgınlık yok. Volkan Hoca’nın Hatayspor’a gelmesinden sonra böyle oldu. Bu bir tercih meselesi. Biz daha nitelikli, daha kapasiteli, ayağı yere basan ve Hatay’ı taşıyabilecek teknik direktöre sahip olmak istedik” dedi.