Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde yaşanan depremin ardından yıkım kararı alınan bina ve maabetlerin arasında Binevler Camii’nin minaresi de yer aldı. Daha önceki de fırtınada yıkılan Caminin, bu depremde hasar gören minaresinin de kontrollü olarak yıkılacağı bildirildi.

Binevler Camii’nin minaresi yıkılacak!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen yıkıcı depremi ardından enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, ağır hasar görmüş binaların da yıkımına başlandı. 57 yıldan bu yana Piri Reis ve Cumhuriyet mahallelerindeki vatandaşların ibadetlerini yerine getirdiği Binevler Camii’nin minaresinin depremden ağır hasar aldığı gerekçesiyle yıkımına kararı verildi. Kararın ardından cami da geçici olarak ibadete kapatıldı. Kapısına mühür vurulan ve kapatma gerekçesinin yazıldığı ilanla vatandaşlar bilgilendirildi. Yetkililer, minarenin kontrollü olarak yıkılacağını duyurdu. Yetkililer, minarenin kontrollü olarak üç gün içerisinde yıkılacağını duyurdu.

Yetkililer, yıkım işleminin tamamlanmasına kadar caminin yakınından bulunulmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken, Cuma namazının da kılınmayacağını bildirdi.

İLK MİNARE FIRTINADAN YIKILDI

Daha önce doğu yönünde inşa edilen minare, 45 yıl önce çıkan Yarıkkaya fırtınasından dolayı yıkılmış, bitişikte olan konutlara da zarar vermişti. İkinci bir felakete yol açmamak için ikinci minare batı yönünde konutlardan uzak bir noktada inşa edildi. Aradan geçen 45 yılın ardından bu kez meydana gelen 7.4 ve 7.6 şiddetindeki depremden zarar gören ikinci menare de alınan kararla yıkılacak.