İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Bölüm Sorumlusu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Buket Karaca, birim olarak ülke genelinde amaçlarının erken tanı, erken teşhis olduğunu söyledi.

KETEM Bölüm Sorumlusu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Buket Karaca İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün Ocak ayı servis kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında düzenledikleri etkinliklerle bilgilendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Dr. Karaca, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri çerçevesinde, İskenderun Eczane Teknisyenlerine KETEM’de yapılan taramalar, başta servis kanseri olmak üzere meme kanseri, rahim ağzı kanseri Kolorektal kanser taramaları yönünde bilgilendirici bir seminerde buluştuklarını ifade etti.

Hem bölgede hem ülkede hem de dünyada önemli bir yük oluşturan hastalıkların başında gelen kanserin artık kronik gibi değerlendirildiğinin altını çizen Dr. Buket Karaca “Çünkü kanser tedavisinde tanısında başarılar, artık cerrahiler, tedavi yöntemleri ve ilaçlar çok gelişti, bu yüzden artık kanser hastaları da uzun dönemde yaşaya biliyorlar. Ama bunun erken tanısıyla, geç tansın arasındaki fark, çok önemli. Ne kadar erken tanı, o kadar hayat kalitesin de artışı, daha az tedavi, kompikasyon demek” dedi.

KETEM olarak ülke genelinde yapılan taramaların amacının erken tanı, erken teşhis olduğunu vurgulayan Dr. Buket Karaca “O yüzden herkesin bu konuda bilinçli, farkında ve eğitimli olması çok önemli. Genel olarak kansere yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken şey, genetikten ziyade; çevresel faktörler dediğimiz önlenebilir risk faktörleri. Yani bunlar beslenme, sağlıklı yaşanmak için yapmamız gereken dengeli beslenme, spor gibi uygulamalar, sigara, alkol, kilo yönetimi gibi uygulamalar, bunlar en önemli faktörler olmakta, ön planda” diye konuştu.