İskenderun Teknik Üniversitesi Su Altı Müzesi’nde Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan’ın ev sahipliğinde, gerçekleştirilen, uluslararası Çalıştaya yurtdışından da uzmanlar online katılım sağladı.  

Çalıştay, köpek balıkları ve vatozların yaşam alanları üzerine yapılan bilimsel sunumlar ve gelecekteki koruma stratejileri üzerine detaylı tartışmaların yapıldığı verimli bir platform sundu. Bu türlerin korunması ve popülasyonlarının artırılması için yapılan çalışmaların, bölgesel ve uluslararası ölçekte önemli sonuçlar doğurması bekleniyor.

Çalıştayı İskenderun Teknik Üniversitesi Doğa ve Bilim Derneği, Turquoise Coast Environment Fund Turkey (Sivil Toplum için Destek Vakfı), ilgili birimlerin desteklerinden dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Cemal Turan “Köpek balıkları ve vatozlar bilindiği gibi gerek dünyada, gerek Akdeniz’de, gerek ülkemizde birçok tür bulundurmakta. Bu türlerin nesillerinin birçoğu tehdit altında veya kritik derecede nesilleri bulunmaktadır” dedi.

VATOZ TARLASI

İskenderun Körfezi’nde özellikle Samandağ bölgesinde, Hırlavut bölgesinde vatoz tarlası denilen yere işaret eden Prof. Dr. Turan “Bu vatoz tarlası birçok köpek balığı ve vatoz türlerinin üreme alanıdır. Biz de bu üreme alanını koruma altına almak istiyoruz. Çünkü bazı türlerin nesilleri tükenmek üzere. Bundan dolayı biz bu bölgede, belirli bir kesimde deniz koruma alanı oluşturmayı düşünüyoruz ki bu kesimde bu türler üremektedir. Daha sonrasında balıkçılık faaliyetlerine orayı kapatmayı düşünüyoruz. Bu bölge balıkçılık faaliyetlerine kapandığı zaman, orada köpek balığı, vatozlar ve benzeri birçok tür daha çok olacak, daha fazla üreyecek, bölgedeki balıkçılara katkısı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Deniz koruma alanının, birçok yabancı türlerin geçişine ve çoğalmalarına engel olmasını planladıklarının altını çizen Prof. Dr. Cemal Turan “Bu projeye (Sivil Toplum için Destek Vakfı) Turquoise Coast Environment Fund Turkey’in maddi desteğiyle yürütmekteyiz. Hibrit bir konferans olduğu için birçok ülkeden katılımcı bulunmakta. Hem online hem de yüz yüze olarak insanlar sunumlarını yapmaktadırlar. Birçok sunumlar var. Köpek balığı ve vatozlar üzerine yurt dışından birçok sunum aldık. Gelecekte bu türlerin korunması ve yaygınlaşması için çalışmalar ve planlar üretmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Split Üniversitesi, Deniz Araştırmaları Bölümü, Hırvatistan Uluslararası Doğa Hayatı Koruma Derneği Temsilcisi Alen Soldo da Çalıştayla bölgedeki köpek balıkları ve vatoz türlerinin yaşam alanları hakkında bilgilendiklerini belirterek Kuzeydoğu Akdeniz’in köpek balığı ve vatoz türleri arasında ne kadar önemli olduğunu gördüm. Biz daha çok Batı Akdeniz tarafında, yani Avrupa kıyılarında köpek balığı ve vatoz türlerinin daha çok olduğunu sanıyorduk. Bu proje çalışması sayesinde Kuzey Doğu Akdeniz kıyıları, köpek balığı ve vatoz türlerini daha fazla barındırdığının farkına vardım. Bölgede daha fazla çalışma yapılması gerektiği ile ilgili önerilerde bulunacağım. Özellikle Samandağ kıyısında dalış gerçekleştirdik. Gördüğüm kadarı ile bu alanda kritik düzeyde, tehlike altında olmasına rağmen, bu alanda üreme gerçekleştirdiği bilinmemekte. Halbuki bu alanda üreme alanı olduğunu görmekteyiz.  Bu birçok ülke tarafından bilinmiyor. Proje ile bu türlerin üreme alanlarının ortaya çıkartılması ve bilinmesi, bu anlamda çok önemli…”