Beş Temmuz Anıt alanında başlayan Törende Atanın manevi huzuruna saygı çelengi sunuldu. İskenderun İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen resmi çelenk sunma programına Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, İskenderun teknik üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi, İlçe Milli eğitim Müdürü Ali Haytaz, Sivil toplum kuruluş temsilcileri, okul temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna çelenk sunumunu İlçe Milli eğitim Müdürü Ali Haytaz öğrencilerle birlikte yaptı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam eden program öğrencilin okuduğu şiirle son buldu.

23 Nisan Bayram kutlamalar İskenderun Belediye Kültür Sarayında devam etti. Program, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Haytaz günün önem ve anlamını belirten konuşmasında Milli iradenin temsil edildiği TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)’nin açılışı ve ilk meclis başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104’cu yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Haytaz, TBMM’nin açılması istiklal mücadelesinin dönüm noktası olduğunu belirterek “Milletimiz egemenliğin kayıtsız şartsız kendisin de olduğu, yeni bir devletin ilk adımını atmıştır. Yüce meclisimiz ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle istiklal mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla düzenlenen resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Eğlenceli şarkılar eşliğinde sınıfların gerçekleştirdiği gösteriler büyük beğeni topladı. Halk oyunları ekibinin gösterisi ve okul korusunun söylediği şarkılar da heyecanı arttırırken, koronun son olarak seslendirdiği, Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen yazılmış olan ‘Parla’ şarkısı büyük alkış aldı. Çeşitli branşlarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği programda Mevlana İlkokulu öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteriler büyük bir beğeniyle izlendi. Programın sonunda protokol üyeleri çocukları tebrik ederken, onlarla birlikte fotoğraf da çekildiler.

Programa, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Fatih Sezal, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Onur Emir, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Yüzbaşı Yusuf Yıldırım, kurum müdürlerimiz, adli, idari ve askeri erkân, siyasi parti teşkilatları ve STK temsilcileri, okul idarecileri ile öğretmen ve öğrenciler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.