Hatay Su Ürünleri Kooperatif Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bilen Balıkçılar, yaşanan 6 şubat depremleriyle zarar gören Balıkçı Barınağında yapılan çalışmalar ve balıkçıya verilen destekler konusunda açıklama yaptı.  

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en fazla etkilediği illerin başında gelen Hatay’ın kıyı kesiminde bulunan balıkçı barınaklarında da büyük hazar meydana geldi. Depremlerin yarattığı olumsuzluklar yüzünden oluşan çökmeler özellikle İskenderun Balıkçı barınağını kullanılamaz hale getirdi.

Balıkçı barınaklarıyla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen durum hakkında bilgi veren Hatay Su Ürünleri Kooperatif Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bilen “Bu 6 Şubatta yaşanan depremden sonra balıkçı barınağı özellikle İskenderun, diğer barınağımızda sadece Samandağ’da sıkıntı yok. İskenderun balıkçı barınağı öncekine göre şuanda çok iyi durumda. Ama bütün rıhtımlarımız zarar gördü. Ana mendirek şuanda sular altında, rıhtımlarımız dolguyla dolduruldu. Balıkçının yanaşabileceği bir yer nihayetini oldu. Şuanda tek bir çalışmamız var karşıda, deniz fenerimizde, iskele fenerin sadece oraya büyük taş dolgusu yapıyoruz” diye konuştu.

Şuanda her şey normal gibi görünse de balıkçıların zararının büyük olduğunu hatırlatan Celal Bilen “Ankara’dan balıkçı barınağına, bize destek olundu. Devletin yaptığı bir destek de var, bir nebze de olsa balıkçıların yaralarını sarmış olacaklar. Ben ticari balıkçılardan konuşuyorum, yeşil ruhsatlı balıkçılara çıktı, bu destek yardım. Kooperatife bağlı yeşil ruhsatlılara çıktı, biz ticarete baktığımız için onlara verildi. Özel veya amatör, özel tekneler bizim konumuzun dışında olduğu için bir şey diyemem. Biz de şuanda 8 yeşil ruhsatlı tekne görünüyor. Bütün bu bölgedeki tamamına ödenecek, yeşil ruhsat olan balıkçı üyeler, bu desteklemeden yararlanacak” şeklinde konuştu.

IMG_20230511_135554IMG_20230511_135551IMG_20230511_134359