İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kadın Kolları Şubesi Milletvekili Abdulkadir Özel ve Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

İskenderun Çay Mahallesi 47 Sokak üzerinde bulunan İHH Kadın Kolları Şubesinin açılışı yoğun ilgi gördü. Açılış konuşması yapan İHH Hatay İl Başkanı Bilal Kaya ‘Yetim gülerse dünya güler’ sloganı ile çıktıkları bu yolda, 123 ülkede dil dil ırk gözetmeyen iyilik hareketini, buradaki kadın kolları şubesinin oluşmasında maddi manevi emeği geçen, büyük küçük bütün dostlara teşekkür etti.

İHH Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Taşçı da, Vakfın 1992'de 2. Dünya Savaşı'nda sonra en kanlı Savaş olan Bosna savaşı vesilesiyle balkanlarda soykırıma uğratılmak istenen Müslüman Boşnaklara yönelik, onların hayatta kalması, İslam'ın sancağını Bayraktar olarak Balkanlarda dalgalandırabilmek ve maruz kaldıkları soykırımdan hayatta, ayakta kalabilmeleri için bütün dünyadaki Müslümanların gücünü balkanlara ulaştırmak için, büyük bir kardeşlik köprüsü kuran bu faaliyetlere başlandıklarını söyledi.

Başkan Taşçı “O tarihlerden itibaren Savaş bölgelerinde kriz bölgelerinde ve afet bölgelerinde insani yardımı sevk ve idaresine ne yazık ki bu 2. Dünya Savaşı'ndaki tecrübe etti, bu tecrübesi üzerinden yeryüzünün her mazlumun coğrafyasına yeniden Ümmet seferi kardeşlik köprüleri kurmaya devam etti” dedi.

Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da, İHH Kadın Kolları Şubesinin açılışında beraber olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek İHH ile ilişkilerinin diyaloglarının, iletişimlerinin son derece yüksek, onlarla her daim, her türlü ihtiyaçlarını taleplerini anında karşılamaya gayret gösterdiklerini kaydetti.

Milletvekili Abdulkadir Özel İHH’nın ‘İnsanların hayırlısı, insanlara faydası olandır’ inancını düstur edilmiş insanlar, Müslümanlar olarak yıllarca Türkiye’nin bir vicdan ve merhamet adası olduğunu ifa, ikrar ve tebliğ için gayret gösteren kuruluş olduğunun altını çizdi.

İHH’nın hiç şüphesiz özellikle Bosna zaliminde, Çeçenistan mezaliminde tanık oldukları gibi, o gün itibarıyla orada hak ve hürriyet ihlallerine karşı, başlattığı mücadeleyi bugün tüm yeryüzüne yaydığına vurgu yapan Milletvekili Özel “Bir yanda, Mindanao adalarında, Filipinler insani diplomasi yürütürken gördüğümüz. Öbür taraftan Suriye zindanlarında esir kardeşlerimize kurtarmak için çabalarken gördüğümüz. En insani yardım taşıyan ve ülkemizin insanımızın hayırseverliği tüm dünyaya ihlal eden müstesna bir kurulusun İHH'nin Hatay kadın kollarımızın hizmet binasının açılışında bir araya geldik. İHH dayanışma içerisinde onların çalışmalarında bir nebze dahi olsa katkıda bulunmanın gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.