Kimyasal gübrelerin toprağı bir anlamda zehirlediğine dikkat çeken HBB Başkanı Lütfü Savaş, bölge çiftçisi için ürettikleri organomineral gübreyi de katkı amacıyla çok az bir kârla satışa sunduklarını söyledi.

Hatay’ın Kumlu ilçesinde vatandaşlar, muhtarlar ve çiftçilerle buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a CHP İlçe Başkanı Ali Çimer de eşlik etti.

Halk buluşması ve çiftçilerle sohbeti sırasında Hatay’da her zaman çiftçinin yanında yer aldıklarını belirten HBB Başkanı Lütfü Savaş “Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında üretimini yaptığımız organik gübreyle hem verimliliği arttırmayı, hem de toprağın çoraklaşmasını önlüyoruz. Ayrıca uygun fiyata organik gübre sunduğumuz için de kartel gübre fabrikaları, gübre fiyatlarını aşağı indirmek zorunda kalıyor. Biz de çiftçilere organomineral gübre kullanmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Çiftçiler tarafından kullanılan gübrenin etkilerinin inceleme sonuçlarını paylaşan Savaş, "Kendi muadilleri içerisinde bizim gübremiz yaklaşık yüzde elli daha ucuz. Topraklarımızı 4 yıl içinde yenileyen bu organomineral gübre, fide ve tohum desteklerimizle çiftçimizin ayakta kalmasını sağlayacağız. Amacımız para kazanmak değil, çiftçimize destek olmak. Gazi Mustafa Kemal'den emanet edilen bu toprakların bizde kalması için toprağımızı işleyen ve üretenlerin yanında olacağız’’ diye konuştu.

28787886-4390-47ca-a670-fff294ea0412