Meteoroloji Genel Müdürlüğü Doğu Akdeniz’de Hafta sonu için yaptığı şiddetli yağış Hatay’da birçok yerin sular altında kalmasına neden oldu, yaşamı olumsuz yönde etkiledi.

İskenderun, Arsuz, Samandağ, Antakya, Defne Dörtyol ilçelerinde şiddetli yağan yağmur suları dere ve kanallardan taştı, yollar, bahçeler, bazı apartmanların bodrumlarını su bastı. Yaşan deprem felaketinin izlerini silmeye çalışan Hatay’da yaşanan sel vatandaşları yine olumsuz yönde etkiledi. Dörtyol’da bazı caddeler su ile kaplandı, sel sularının akıntısı dere kenarındaki yollara da zarar verdi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Hatay Valisi Mustafa Masatlı başkanlığında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ün ve TAMP kapsamındaki ilgili kurumların yetkililerinin katılımlarıyla ilde etkili olan kuvvetli yağışlar sonucunda il genelinde meydana gelen olumsuzluklara karşı yapılan çalışmalar ve alınan tedbirlere yönelik basın açıklaması gerçekleştirildi. Hatay Valisi Masatlı, tüm ekiplerin 24 saat esaslı olarak sahada görevde olduğu vurgusu yaparak “315 araç ve 666 görevli personel ile sahada çalışıyor.  Son 24 saatte alınan 167 ihbardan 157’sinin su baskını olduğunu ve müdahale edildi. Kuvvetli yağışlardan etkilen 3 Konteyner Kentinde gerekli tedbirlerin alındı. Antakya ve Defne İlçelerinde tüm okullarımızda eğitime 1 gün süreyle ara verildi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Nermin Yıldırım Kara da, Hatay'daki şiddetli yağış şehrin her kesiminde etkili olduğuna dikkat çekerek yaptığı paylaşımında şunları kaydetti: “Konteyner kentler dahil olmak üzere pek çok yer sular altında. Aklımızda tek bir soru var: Büyük vaatlerle iş başına gelen iktidar belediyeleri altyapıyla ilgili hangi adımları atmayı düşünüyor?”