2012 yılından bu yana 21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmesinin ardından dünya genelinde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da birçok yerde farkındalık etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Arsuz’da çeşitli engelli gruplarına eğitim hizmetleri veren Özel Gökmeydan Rehabilitasyon Merkezine de gün dolayısıyla birçok farkındalık ziyaretleri gerçekleştirildi.

Arsuz İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yıldırım, Sosyal Hizmetler Müdürü Seyran Bozkurt, İlçe jandarma Komutanı İbrahim Dündar, Emniyet Müdürü Hasan Gün, Gökmeydan’ın belde olduğu dönemin Belediye Başkanlarından Necim Bozkurt, Jandarma ve emniyet ekipleri de merkezi ziyaret etti. Farkındalık gününde ziyaretçi konuklar ile Merkezde eğitim öğren engelliler bir arada keyifli dakikalar yaşadılar.  

Merkez kurucu Müdürü Tuğba Kara, Down Sendromlu bireylerin bazı rahatsızlıklara daha yatkın olduklarını belirterek “Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması önemli. Down Sendromlu bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşıtlarına göre daha geridedir, ancak uygun eğitim programları ile toplum hayatına başarı ile uyum sağlayabilmektedir” dedi.